BIZNES

Dofinansowanie z ZUS otrzyma ponad tysiąc przedsiębiorców

Tegoroczny konkurs ZUS o dofinansowanie projektów dotyczących poprawy bezpieczeństwa i warunków pracy został rozstrzygnięty. Zakwalifikowało się 1098 płatników składek. Łączna kwota przyznanych środków wyniosła około 89,6 mln zł.

– Wnioski o dofinansowanie można było składać tylko do 8 lipca za pośrednictwem strony prewencja.zus.pl. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże. Do ZUS wpłynęło o 16 proc. więcej wniosków niż w ubiegłym roku. O dofinansowanie ubiegało się 3 980 płatników składek, w tym 120 z województwa podlaskiego – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Na stronie Biuletynu Informacji Publicznej ZUS (Konkurs 2022.01 – Biuletyn Informacji Publicznej – Biuletyn Informacji Publicznej ZUS) opublikowana została lista rankingowa projektów, które otrzymały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną w konkursie na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy realizowane w 2023 r.

Wnioskodawca, którego projekt nie został umieszczony na pierwszej liście rankingowej, w przypadku naruszenia procedury konkursowej lub innych naruszeń formalnych ma prawo złożyć odwołanie do Komisji Odwoławczej.

W ramach konkursu na projekty dotyczące utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej realizowane w 2023 r. przedsiębiorcy mogli uzyskać dofinansowanie do 80 proc. szacowanej wartości projektu i otrzymać od 10 tys. do 300 tys. zł na jednego pracodawcę.

– ZUS nagradza projekty, które zmniejszą zagrożenie wypadkami przy pracy lub chorobami zawodowymi. Pracodawca może zdobyć dofinansowanie na przykład na działania, które zmniejszą nadmierny hałas, promieniowanie, zapylenie w miejscu pracy czy na sprzęt, który zwiększa bezpieczeństwo pracy na wysokości – wymienia rzeczniczka.

Wśród płatników z naszego regionu, którzy otrzymali pozytywną ocenę projektu znalazł się między innymi Dom Pomocy Społecznej „Kalina” w Suwałkach, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej – Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Tykocinie czy firma JABS Sokółka S.A. Pełna lista firm, które dostaną pieniądze, jest dostępna na stronie ZUS.

Katarzyna Krupickaregionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego
fot.: freepik