ZDROWIE

Badanie optometryczne u dzieci

Dzieci poszły do szkół a ich wzrok rozpoczął intensywną pracę. Jak reaguje dziecko które nie widzi z różnych odległości ? Czy przybliżanie się do tablicy i siedzenie na pierwsze ławce rozwiąże problem słabszego widzenia ? Niestety NIE.

Specjaliści układu wzrokowego alarmują !!! Krótkowzroczność u dzieci jest wadą wzroku postępującą ze względu na nabycie nieprawidłowych nawyków tj. spędzanie coraz dłuższego czasu przed ekranem monitora lub telefonu. Szacuje się że do 2050roku, 5 miliardów osób czyli ok. 50% populacji może być dotknięta krótkowzrocznością.

Jakie czynniki mają wpływ na powstawanie minusowej wady wzroku:
  • praca z bliska,
  • mniej czasu spędzonego na zewnątrz,
  • wielogodzinne granie na smartfonie
  • lub wpatrywanie się w ekran komputera,

Kontrolne badanie wzroku wykonywane w specjalistycznych gabinetach optometrystycznych zalecane jest raz na 6 miesięcy w sytuacji szybszego zwiększenia się krótkowzroczności a raz na 12 miesięcy w ramach profilaktyki oczu.

Czy badanie optometrystyczne wygląda w taki sam sposób jak badanie okulistyczne?

Odpowiem jako optometrystka z wieloletnim doświadczeniem, że TAK. Zasadnicza różnica polega na wyłączeniu procesu akomodacji u dzieci. U okulisty najczęściej zakrapiane są krople które pomagają rozszerzyć źrenice, w gabinecie optometrystycznym ten proces jest trochę dłuższy ale nie inwazyjny.

dziecko u optometrysty
badanie optometrystyczne

Bez użycia farmakologii optometrysta przy pomocy soczewek okularowych dodatnich powoli wyłącza akomodację – efekt finalny jest bardzo zbliżony.

Badanie okulistyczne ZAWSZE rekomendowane jest jako badanie pierwsze bo to właśnie na tym badaniu okulista sprawdzi wszystkie parametry wzroku, które podczas chorób oczu mogą ulec zmianie. Na podstawie wyników lekarz wykluczy choroby oczu i odeśle pacjenta w ręce optometrysty.

W gabinecie optometrystycznym zbadamy wszystkie parametry wzrokowe nie tylko korekcję – czy jest zalecana czy też nie, ale również wszystkie punkty ostrego widzenia, które determinują wzrok do aktywności wzrokowej.

Zapraszamy na wykonanie badań wzrokowych dzieci już od 6 r ż.

Konsultacje w zakresie widzenia zawsze są bezpłatne.

Gabinet optometrystyczny
NEW-OPTICA
ul. Fabryczna 4 lok 0H

Rejestracja: tel. 535 525 201

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]