KULTURA I ROZRYWKAWarto wiedzieć

Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów

W najbliższą środę 28 września 2022r., przypada Dzień Pamięci o Zagładzie Żydów w 80. rocznicę niemieckiej „Aktion Reinhardt”. W tym dniu białostoczanie będą mogli wziąć udział w specjalnych wydarzeniach towarzyszących obchodom tej smutnej rocznicy.

Aby godnie uczcić tę rocznicę, organizatorzy przygotowali m.in.:

o godz.12.00 – w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, przy ul. Mickiewicza 3
  • koncert: „Tak jak byśmy nigdy nie istnieli” w wykonaniu Darka „Maleo” Malejonka, Lilu i Basi Pospieszalskiej
  • pokaz filmu dokumentalnego „Aktion Reinhardt” w reżyserii Michała Szymanowicza
  • wystawę plenerową opracowaną przez Państwowe Muzeum w Majdanku
Tak jak byśmy nigdy nie istnieli
o godz.17.00 – w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, przy ul. Marii Curie Skłodowskiej 14A
  • prezentacja albumu „Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” autorstwa: prof. Tomasza Głowińskiego- Polska, dr Witolda Mędykowskiego- Izrael i prof. Stephana Lehnstaedt-Niemcy
  • wystąpienie dr Jacka Konika z Muzeum Getta Warszawskiego
  • dyskusja

Wiedza społeczeństwa na temat Akcji Reinhardt wydaje się być bardzo znikoma, a przecież to za jej sprawą przestał istnieć świat żydowski w Polsce, jakim go znano przed wybuchem wojny. Zniszczeniu uległa cała prawie tysiącletnia kultura. Zginęło wówczas ok. 1,85 mln Żydów. Dokonano straszliwej zbrodni wyniszczenia całych wspólnot żydowskich i grabieży mienia na ogromną skalę. „Akcja Reinhard” była skutecznie przeprowadzonym zamachem na rzeczywistość kulturalno-społeczną ówczesnej Polski.

Koncert pt. „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”, pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Szymanowicza oraz wystawa plenerowa opracowana przez Państwowe Muzeum w Majdanku to wspólny projekt Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Państwowego Muzeum na Majdanku oraz Towarzystwa Projektów Edukacyjnych – do zobaczenia w gmachu Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego 28.09.22. o godz. 12.00.

Promocja albumu, pokaz filmu dokumentalnego i panel dyskusyjny to propozycja Książnicy Podlaskiej na późne popołudnie- rozpoczęcie 28.09.22. o godz.17.00.Tak jakbyśmy nigdy nie istnieli” – to publikacja przetłumaczona na język angielski i hebrajski. Autorami trzystustronicowego albumu są historycy: prof. Tomasz Głowiński (Polska) dr Witold Mędykowski (Izrael) oraz prof. Stephan Lehnstaedt (Niemcy). Spotkanie poprowadzi dr Jacek Konik – doktor archeologii, historyk. Pracownik działu naukowego Muzeum Getta Warszawskiego, adiunkt w Akademii Finansów i Biznesu Vistula – filia Akademia im. A. Gieysztora w Pułtusku. Członek polskich i międzynarodowych misji archeologicznych.

Album powstał w związku z upamiętnieniem 80. rocznicy masowej eksterminacji polskich Żydów oraz Żydów deportowanych z innych części Europy na obszar Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego – nazwanej przez Niemców Akcją „Reinhardt” – przeprowadzoną przez nich w latach 1942-1943 w ramach tzw. ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej (Endlösung der Judenfrage).

Koncert „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli” w wykonaniu: Darka „Maleo” Malejonka, Lilu i Basi Pospieszalskiej to opowieść o tragicznych wydarzeniach sprzed 80 lat pisana muzyką i poezją, kiedy to ponad półtora miliona polskich Żydów zostało zamordowanych w ramach precyzyjnego planu nazistowskich Niemiec. To swoistego rodzaju hołd oddany ofiarom i ocalałym.

Film dokumentalny „Akcji Reinhard” w reżyserii Michała Szymanowicza to z kolei medium wyzwalające niezwykle silne emocje u odbiorców. Świadectwa uczestników wydarzeń rezonują z publiką na bardzo osobistym poziomie. Przekaz i wydźwięk filmu jest dość mocny, a świadectwa w nim zamieszczone wzruszają, równocześnie pokazując rozmiar okrucieństwa.

Uroczystościom towarzyszy wystawa plenerowa opracowana przez Państwowe Muzeum w Majdanku, którą można zobaczyć przed gmachem Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku.

Sztuka jest uniwersalnym językiem dla każdego zarówno dorosłych jak i młodzieży, łączy pokolenia i narody, równocześnie nie operując jedynie faktami. Jest bogata w emocje. Dlatego też zapraszamy wszystkich bez względu na wiek do wzięcia udziału w ww. wydarzeniu.

Honorowy Patronat nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej – Andrzej Duda, a podlaskie obchody zostały objęte Honorowym Patronatem Wojewody Podlaskiego.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Organizatorzy :
Wojewoda Podlaski, Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku, Muzeum Getta Warszawskiego, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, Państwowe Muzeum na Majdanku, Towarzystwo Projektów Edukacyjnych.

WSTĘP WOLNY


Informacje i grafikę udostępniła: Małgorzata Masłowska- koordynator projektu