SPORT

Książka o sporcie w II LO

„Siła, Radość, Piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku” to tytuł monografii, której autorem jest Karol Jakubowski, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku. Dziś (19 września) w tej szkole odbyła się uroczysta gala promująca książkę. W spotkaniu wziął udział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Monografia autorstwa Karola Jakubowskiego to publikacja przeznaczona przede wszystkim dla sportowców, uczniów i absolwentów związanych z II LO. Jest też skierowana do tych wszystkich, którzy przez lata uczestniczyli w rozwijaniu sportowych pasji uczącej się w placówce młodzieży.

– Dzięki tej książce i wielu zamieszczonym w niej fotografiom, została przywrócona pamięć o młodych ludziach – sportowcach uczących się i odnoszących sukcesy w tej szkole, oraz o ich nauczycielach, zaangażowanych w pracę z młodzieżą – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki. – Gratuluję autorowi tej publikacji. Pan Karol Jakubowski wykonał ważną i potrzebną pracę.  

Publikacja zawiera między innymi indywidualne charakterystyki uczniów i absolwentów, których pasją był sport, aktywność fizyczna. Są tu również szczegółowe informacje o sportowcach – absolwentach na przestrzeni ponad 100 lat (1919-2022) istnienia szkoły. Wśród opisanych osób znalazł się również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, absolwent klasy sportowej II LO. W monografii pojawiają się takie nazwiska, jak chociażby Wojciech Nowicki, Damian Czykier, Damian Kądzior, Zbigniew Pręgowski.  

Książka „Siła, Radość, Piękno. Z historii sportu II LO w Białymstoku” to też uporządkowany spis wyników sportowych uczniów w takich dyscyplinach, jak na przykład badminton, biegi na orientację, futbol amerykański, futsal, kajakarstwo, koszykówka, piłka siatkowa, strzelectwo sportowe, szermierka, tenis stołowy i wiele innych.

Tekst i foto: UM Białystok