WIADOMOŚCIWydarzenia nadchodzące

4 września 2022r. – Ogólnopolski Dzień Ogórka w Kruszewie

Stoiska z regionalnymi przysmakami, wyrobami rękodzielniczymi, konkursy, występy znanych i lubianych wykonawców, a przede wszystkim ogórkowe specjały – to wszystko 4 września na Ogólnopolskim Dniu Ogórka w Kruszewie!

Ogólnopolski Dzień Ogórka organizowany jest od ponad 20 lat. Co roku na placu przed byłą szkołą podstawową w Kruszewie odbywa się kiermasz rękodzieła i produktów regionalnych. W ten sposób promujemy wyroby artystyczne oraz kulinaria z całego województwa podlaskiego. Jak sama nazwa wskazuje, tematyka imprezy obraca się wokół ogórka. Okolice Kruszewa słyną z upraw tego warzywa oraz starych, sekretnych przepisów na jego przetwory. Podczas kruszewskiego festynu będzie można spróbować nowych smaków ogórka i dowiedzieć się co nieco na temat jego rodzajów i uprawy. Zadbano również o to, żeby na imprezie nie zabrakło dobrej zabawy 😉

Organizatorami wydarzenia są: Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy, Gmina Choroszcz oraz Stowarzyszenie Kruszewskie Warzywa Herbowe. Impreza odbędzie się na terenie dawnej szkoły podstawowej w Kruszewie.

Rozpocznie się o godz. 12.30 polową mszą świętą, a od godz. 13.30 zaczną się liczne animacje, konkursy i prezentacje stoisk. Uczestnicy festynu będą mogli kupić swojskie wędliny, chleb, ser, kapustę, ale przede wszystkim ogórki pod każdą postacią. Nie zabraknie też stoisk z wyrobami ludowymi i rękodzielniczymi.

O godz. 14.30 rozpocznie się blok koncertowy. Na scenie zaprezentują się Klepaczanki – zespół folklorystyczny ze wsi Klepacze, dziecięco-młodzieżowa grupa wokalna Rytmy Czasu, działająca pod opieką Jerzego Tomzika przy M-GCKiS w Choroszczy. Będzie też przebojowy zespół disco z Białegostoku Kwestia 07, tajemnicza „muzyczna niespodzianka” oraz białostocki zespół Szeptucha. 

Wszystkie atrakcję są bezpłatne. Partnerem strategicznym imprezy jest Województwo Podlaskie. Patronatem honorowym imprezę objął  Marszałek Województwa Podlaskiego, a także Burmistrz Choroszczy.

Szczegółowy program:

  • 12.30 – Msza Święta polowa w intencji plantatorów
  • 13:30 – 14:30 – animacje, konkursy, prezentacje stoisk
  • 14.30 – Klepaczanki
  • 15.00 – Rytmy Czasu
  • 16.00 – Kwestia 07
  • 17.00 – muzyczna niespodzianka
  • 18.00 – Szeptucha

Źródło informacji: M-GCKiS w Choroszczy