WIADOMOŚCI

Giełda przy ul. Andersa – ceny owoców i warzyw 26.08.2022

Jak kształtują się ceny warzyw i owoców na giełdzie rolno-towarowej w końcówce wakacji?

W piątek (26.08.2022r.) tradycyjnie, żeby uniknąć sobotniego tłoku, wybrałam się po świeże owoce i warzywa na Giełdę Rolno-Towarową. Rano, kiedy skwar lejący się z nieba jeszcze nie dokucza, bez pośpiechu obejrzałam towar i ceny.

Miłą niespodzianką są naprawdę niskie ceny pomidorów. Pomidory „Lima” można było kupić już od 2 zł za kilogram, tyle samo kosztowały pomidory malinowe, pod warunkiem, że się kupiło cały karton 5 kilogramowy, natomiast pomidory koktajlowe, były w cenie 3,50 za kilogram.

Paprykę też można było znaleźć w dobrej cenie bo już nawet po 3 zł za kilogram, chociaż na większości straganów była oferowana w workach 5 kilogramowych i w wyższej cenie bo po 24 – 26 zł za worek.

Ogórki sałatkowe można było kupić w cenie już nawet od złotówki za kilogram, mniejsze natomiast za 3 zł do 4zł za kilogram.

Cukinia była oferowana od 1,90 do 3,90zł, tu wpływ na cenę miała głównie wielkość.

Marchewka w pęczkach na jednym ze straganów kosztowała aż 5 zł, na tym samym straganie w zeszły piątek kosztowała 4,50zł.

Na innym straganie już na wagę marchew można było kupić średnią za 3 zł za kilogram, a dużą nawet za1,50zł.

Cebulę cukrową oferowano po 3,50 zł/kg ale też i po 6,90zł/kg i każda ze sprzedających osób twierdziła, że pochodzi ona z własnej produkcji. Natomiast zwykłą cebulę można było kupić na wagę w workach 5 kilogramowych za 10zł.

Pietruszkę też można było kupić zdecydowanie taniej niż w sklepie, bo już od 5 zł za kilogram.

Natomiast zieloną pietruszkę, duży, ładny pęczek oferowano za 2 zł. W tej samej cenie można było też kupić pora.

Chrzan kosztował 30 zł/ kg, to dwa złote więcej niż w poprzednim tygodniu.

Ziemniaki na wagę kosztowały 2 zł za kilogram, natomiast w workach cena była już zdecydowanie bardziej atrakcyjna, bo nawet w cenie 10 zł za 15 kilogramów.

Wśród owoców zdecydowany prym wiodły śliwki, było ich bardzo dużo i w szerokiej ofercie odmian. Cena rewelacyjna bo już od 1,99 zł, najdroższe jakie widziałam były oferowane za 3 zł za kilogram.

Kto lubi szarlotkę, ten mógł kupić jabłka antonówki w cenie 2,50 zł za kilogram, jabłka w innych odmianach można było kupić już za 2 zł/kg

Zdecydowanie na korzyść zmieniła się też cena gruszek, najniższa to 2,90 zł za kilogram.

Polskie brzoskwinie kosztowały 3,80 zł/kg

Reasumując ceny szczególnie owoców na giełdzie są niższe niż w sklepie i niższe niż te w ubiegłym tygodniu. Na pewno ma na to wpływ, to że jest środek sezonu dojrzewania owoców ale też to, że jest upalnie, a akurat owoce łatwo się psują. Przetwory natomiast wymagają dodatku cukru, a ten jak wszyscy wiedzą bardzo ostatnio podrożał i ciągle jeszcze nie każdy sklep ma go w swojej ofercie. Tak więc w większości owoce są przeznaczane do bezpośredniej konsumpcji, dlatego sprzedawcy starają się taki towar jak najszybciej upłynnić.

pomidory malinowe
papryka - Reporter News
ogórki - cena 2,50
marchew na giełdzie - cena 5 zł/pęczek
pietruszka i por na giełdzie
giełdowe ceny owoców i warzyw - jabłka
giełdowe ceny owoców i warzyw - gruszki
giełdowe ceny owoców i warzyw - brzoskwinie

tekst i fot.: mm