Warto wiedzieć

Ceny warzyw i owoców na giełdzie przy ul. Andersa

Dzisiaj (07.06.2022r.), postanowiłam zrobić zakupy i przy okazji przegląd cenowy na Giełdzie Rolno-Towarowej przy ul. Andersa. Prym wiodły oczywiście truskawki. Duży wybór jakościowy, ceny też dużo korzystniejsze niż w sklepach w centrum Białegostoku. Najwyższa cena to 8,00 zł (pojedynczy przypadek), a najniższa 5,90zł. Jednak zdecydowana większość była w cenie 6,50 – 7,00zł za kilogram.

Te w najniższej cenie, to odmiana pod nazwą – truskawka poziomkowa. Truskawki tej odmiany, były mniejsze od pozostałych, ale sprzedawczyni zapewniała, że są bardzo smaczne i słodkie. Wydaje się, że te słowa nie mijały się z prawdą, bo klientka, która kupiła kilogram, po spróbowaniu zdecydowała się na cały koszyczek (2 kg).

Cena truskawek w sklepach centrum (i nie tylko) Białegostoku, waha się w przedziale 10-11zł za kilogram. Tak więc rachunek jest prosty.

Oprócz truskawek, można było w całkiem przystępnej cenie kupić pomidory – nawet 4,50 zł za kilogram. Cena za koperek i natkę pietruszki wahała się od 2 zł do 2,50 za pęczek.

Na jednym ze straganów sprzedawca oferował czosnek w cenie – 5 zł za główkę.


Na szczęście u konkurencji, można było kupić dużo taniej bo nawet po 2 zł.

Z moich obserwacji wynika, że jeżeli chcemy zaoszczędzić, warto się wybrać po zakupy na Giełdę. Trzeba jednak pamiętać, że znaczenie ma też dzień, w którym robimy zakupy. Tradycyjnie w weekendy, sprzedający podnoszą ceny towarów, bo popyt jest wyższy.

Dlatego, jeżeli mamy taką możliwość starajmy się robić zakupy w środku tygodnia.

Mniej kupujących pozwala na większy przegląd, nikt nas „nie pogania”, możemy spokojnie zweryfikować cenę i jakość towaru na sąsiednich straganach i wybrać, to co jest dla nas najkorzystniejsze.

tekst i fot.: mm