Warto wiedzieć

A co jeśli nie wiemy, czy grzyb jest jadalny czy trujący?

Rozpoczął się sezon grzybowy. Wytrawni grzybiarze zacierają ręce i skoro świt wychodzą do lasu, by już po paru godzinach cieszyć się zebranymi grzybami. Gorzej z „laikami”, dla których wszystkie grzyby są takie same. Co zrobić kiedy nie mamy pewności, czy zebrane przez nas grzyby są na pewno jadalne?

Aby rozwiać te wątpliwości wystosowaliśmy zapytanie do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku o możliwość fachowego sprawdzenia zebranych grzybów, jeżeli tak, to gdzie i kiedy możemy to zrobić.

W odpowiedzi czytamy:

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku w odpowiedzi na zapytanie mailowe z dnia 01.08.2022 r. w sprawie grzybów świeżych informuje, że w przypadku wątpliwości dotyczących zebranych grzybów można zwrócić się do WSSE w Białymstoku w celu uzyskania informacji na temat identyfikacji gatunkowej grzyba.

Porady w zakresie oceny grzybów są udzielane bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Białymstoku, w pokoju Nr 1, w godzinach od 8.00 do 14.00. Do oceny należy przynieść całe owocniki (kapelusz i trzon, ponieważ cechy diagnostyczne pozwalające rozróżnić dany gatunek grzyba od innych znajdują się zarówno w kapeluszu jak i w trzonie).

Ocenie nie podlegają grzyby zapleśniałe, rozpadające się, napęczniałe od deszczu. Ocena grzybów jest prowadzona dla osób zbierających grzyby na własne potrzeby w zakresie gatunków grzybów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011 r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1048).

p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku
Ewa Jakubowicz

Tak więc, jeżeli nie jesteśmy do końca pewni co mamy w koszyku, warto zasięgnąć porady u specjalisty. To niejednokrotnie może uchronić nasze zdrowie a nawet życie. Poza tym wykorzystamy tę wiedzę w czasie przyszłego grzybobrania, a być może podzielimy się nią z innymi 😉

Póki co „Darz bór” chociaż podobno współcześnie piszemy już razem czyli „Darzbór”

tekst i fot.: mm