ZDROWIE

OnkoRun 2022

W sobotę, 24 września, już po raz czwarty spotkamy się w malowniczym Supraślu, zwanym Perłą Podlasia na jedynej w regionie i niepowtarzalnej biegowej imprezie prozdrowotnej OnkoRun 2022. Startujemy o godz. 10:00, tradycyjnie z placu za Hotelem Borowinowy Zdrój. Internetowe zapisy rozpoczną się w poniedziałek 1 sierpnia w samo południe.

Stowarzyszenie do Walki z Rakiem, działające przy Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku, od ponad trzydziestu lat wspiera m.in. rozwój form specjalistycznej pomocy medycznej w celu poprawy warunków i możliwości leczenia naszych pacjentów.

Z uwagi na niską świadomość zdrowotną społeczeństwa oraz niski procent zgłaszalności na badania przesiewowe, Stowarzyszenie organizuje także liczne działania promocyjne związane z profilaktyką nowotworową. Jedną z takich inicjatyw jest organizowany już po raz czwarty OnkoRun. Ten coroczny bieg po zdrowie stał się sztandarowym wydarzeniem w kalendarzu imprez sportowych w regionie. Dziś w BCO odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca to wyjątkowe wydarzenie.

W Białostockim Centrum Onkologii nie ma miejsca na stygmatyzację pacjenta onkologicznego. Dajemy sobie i im taką szansę na normalne życie, fajne funkcjonowanie. OnkoRun to bardzo miłe spotkanie, rodzinne, wielopokoleniowe i takie, które daje przekonanie, że życie jest piękne. Nie rywalizujemy, tylko współpracujemy i zapraszamy całe rodziny

zachęcała Magdalena Borkowska, dyrektor BCO.

Pogram wydarzenia ma na celu aktywizację pacjentów z chorobami nowotworowymi, którzy niejednokrotnie borykają się z pokonywaniem oporów związanych z podjęciem aktywności fizycznej. To także świetna okazja do integracji pracowników BCO z pacjentami i propagowania profilaktyki nowotworowej oraz zdrowego stylu życia.

Aktywność fizyczna dla wszystkich jest niezwykle istotna. Bardzo ważne jest też, żeby nasi pacjenci mieli świadomość, że to, że przechorowali chorobę onkologiczną to nie oznacza, że mają być wykluczeni m.in. z aktywności fizycznej. Ona jest bardzo istotna, to jest tak naprawdę jeden z podstawowych elementów chociażby walki z tzw. zespołem zmęczenia nowotworowego, który zdarza się dosyć często u naszych pacjentów. Aktywność fizyczna mobilizuje ich i rzeczywiście ten zespół zmęczenia staje się zdecydowanie mniej dokuczliwy. Co więcej, chcemy pokazać, że ta łatka pacjenta onkologicznego jest bardzo niesprawiedliwa, bo się wielu osobom kojarzy, że taka osoba powinna siedzieć w domu, chuchać na siebie i dmuchać. Nie do końca tak jest. Ona ma prawo tak samo normalnie żyć, nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby było inaczej

zaznaczył dr Piotr Skalij, przewodniczący Stowarzyszenia do Walki z Rakiem.

Bieg adresowany jest nie tylko do pacjentów onkologicznych, ale także ich rodzin, pracowników BCO, naszych sympatyków, pasjonatów biegania, jak również wszystkich lubiących aktywnie spędzać czas.

OnkoRun to bardzo fajny pomysł, który wpisuje się w działania o charakterze edukacyjnym, prozdrowotnym. Wszystkich zachęcam do zapisania się na ten bieg, bez względu na to, czy będą Państwo biegać, czy też spacerować. (…) Tego typu działań nie jest nigdy za dużo, tej wiedzy na ten temat nie jest nigdy za dużo. Podczas tego biegu będzie okazja, żeby móc aktywnie spędzić czas, ale będzie także możliwość porozmawiania ze specjalistami z BCO i właśnie o to nam wszystkim chodzi, żeby tej wiedzy było jak najwięcej. Rak to nie wyrok, jego wczesne wykrycie w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia. – zaznaczył Marek Malinowski, członek zarządu województwa podlaskiego.

W tym roku przewidujemy udział 350-ciu biegaczy i trzy dystanse:

  • 10 km,
  • 5 km
  • spacer 2,5 km z personelem BCO.

W organizacji przedsięwzięcia pomaga nam od kilku lat Fundacja Tworzywa.

Jako fundacja działamy już od ośmiu lat, organizujemy biegi terenowe, takie biegi oparte na rywalizacji sportowej w Supraślu, ale ten bieg jest bardzo szczególny dla nas, jako ludzi i jako mieszkańców Supraśla. Jesteśmy bardzo związani z tym miejscem. Miejscem, które jest jeszcze nieodkryte i dlatego wszystkie nasze działania sportowe kierujemy właśnie w serce Puszczy Knyszyńskiej. Bieg jest poprowadzony bardzo malowniczą trasą, więc oprócz sportowych emocji, to jeszcze jest chwila na oddech, czas dla siebie pośród natury. (…) My, jako zdrowi ludzie, możemy się wiele uczyć od osób biorących udział w tym biegu. Dla mnie osobiście jest to ogromna lekcja pokory, nie tylko ze względu na to, że my na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, że to życie jest cennym darem i takie sytuacje, kiedy dowiadujemy się, że jesteśmy chorzy, mogą nas na chwilę zatrzymać.(…) Ten bieg buzuje dobrą energią

podkreśliła Magdalena Matejczuk, prezes Fundacji Tworzywa.

Obowiązują wcześniejsze internetowe zapisy – koszt 70 zł. W cenie każdy zawodnik otrzyma od nas atrakcyjny pakiet startowy, medal, posiłek regeneracyjny, napoje. Przygotujemy także szereg atrakcji dla najmłodszych, ponieważ chcemy, by wzorem lat ubiegłych i tym razem dzieci towarzyszyły swoim rodzicom/opiekunom.

*Zapisy dla dzieci odbędą się przed biegiem. Dziecko nie otrzymuje pakietu startowego, jedynie numer startowy i medal. Zachęcamy do symbolicznych wpłat (płatność tylko kartą przez terminal). Liczba miejsc do wyczerpania. Wszystkie dzieci, które wezmą udział w zawodach będą uczestniczyły również w losowaniu nagród od naszych sponsorów.

Razem możemy połączyć siły, głośno mówić o tym, że RAK TO NIE WYROK, a jego wczesne wykrycie bardzo często wpływa na całkowite wyleczenie, w wielu przypadkach ratuje życie.

Na miejscu będzie można zakupić pamiątkową koszulkę (płatność kartą).

Tekst i grafika: BCO