WIADOMOŚCI

Podżegali do zabójstwa policjanta

Śledztwo w sprawie podżegania do zabójstwa policjanta z garnizonu zachodniopomorskiego zakończyło się aktem oskarżenia dwóch osób, skierowanym do Sądu Okręgowego w Koszalinie. Sprawę wyjaśnili policjanci CBŚP wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Koszalinie.

Wszystko zaczęło się, gdy policjanci z Zarządu w Szczecinie CBŚP, wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Koszalinie rozpracowywali działalność zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa ta, zajmowała się dystrybucją narkotyków na terenie województwa zachodniopomorskiego.

W efekcie swojej pracy śledczy dotarli do informacji, z której wynikało, że zlecono zabójstwo policjanta. Funkcjonariusz naraził się tym, że wykonując rzetelnie swoje obowiązki utrudniał działalność przestępczą miejscowego półświatka. W 2019 roku przyczynił się do aresztowania jednego z podejrzanych. Jak wynikało z dalszych ustaleń funkcjonariuszy, mężczyzna po wyjściu z aresztu najprawdopodobniej postanowił się zemścić. W tym celu, najpierw kierował wobec funkcjonariusza groźby, a gdy te nie przyniosły oczekiwanego rezultatu najprawdopodobniej podjął bardziej radykalne działania.

Według śledczych mężczyzna wspólnie z innym podejrzanym o handel narkotykami, oferowali kilkadziesiąt tysięcy złotych za zabójstwo policjanta. Z zebranego materiału wynika, że do popełnienia zbrodni nie doszło, bo plan pokrzyżowali policjanci CBŚP. Policjanci wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Koszalinie w pierwszej połowie 2021 roku rozbili gang handlarzy narkotyków. Wtedy to zatrzymano i aresztowano łącznie 11 osób. Podejrzanym przedstawiono zarzuty dystrybucji znacznych ilości narkotyków i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Nikt wówczas nie przypuszczał, że działania te mogą mieć tak istotne znaczenie dla bezpieczeństwa jednego z policjantów garnizonu zachodniopomorskiego.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego, na przełomie stycznia i lutego policjanci CBŚP doprowadzili do Prokuratury Okręgowej w Koszalinie dwóch mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty podżegania do zabójstwa policjanta.

Jednego z podejrzanych sąd tymczasowo aresztował, natomiast drugi od dłuższego czasu przebywał już w areszcie w związku ze śledztwem w sprawie handlu narkotykami.  

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na sporządzenie aktu oskarżenia. Za podżegania do zabójstwa, może grozić kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

Tekst i fot.: CBŚP
opr. mm