Turystyka

Sprawdź co się zmieni w rozkładzie jazdy pociągów

W niedzielę 12 czerwca br. zmieni się rozkład jazdy pociągów POLREGIO w województwie podlaskim. Oprócz odcinka Białystok-Szepietowo, autobusowa komunikacja zastępcza będzie obowiązywała na trasie Sokółka – Kuźnica Białostocka. Od 1 lipca br. zostanie wznowione kursowanie pociągów w relacjach Białystok – Kowno (Kaunas) – Białystok oraz Białystok – Waliły – Białystok.

Zmiany na odcinku Białystok – Szepietowo

Na modernizowanej linii kolejowej nr 6, na odcinku Białystok-Szepietowo nie będzie istotnych zmian w organizacji ruchu. Zmieni się odjazd tylko jednego porannego autobusu z Szepietowa, z godz. 6:35 na godz. 6:30, tj. 5 minut wcześniej.

O kilka minut zmienią się godziny odjazdu wszystkich czterech kursujących w tej relacji pociągów.

Nie zmieniają się miejsca postojów autobusów komunikacji zastępczej. Wszystkie przystanki będą w dotychczasowych lokalizacjach.

Przypominamy, że przejazd w autobusach komunikacji zastępczej oznakowanych logo POLREGIO odbywa się na podstawie biletów kolejowych. Nie ma możliwości przewozu rowerów i wózków.

Honorowanie biletów okresowych POLREGIO w wybranych pociągach PKP Intercity. Dodatkowe postoje pociągów dalekobieżnych na trasie Szepietowo – Białystok.

W dalszym ciągu honorowane są bilety okresowe POLREGIO (tygodniowe, miesięczne i kwartalne) w pociągach spółki PKP Intercity. Aby ułatwić codzienne dojazdy na tej trasie osobom uczącym się, studiującym i pracującym, posiadacze takich biletów będą mogli podróżować w 12 pociągach PKP Intercity. Wymienione niżej pociągi uzupełniają ofertę POLREGIO, a niektóre z nich zatrzymują się na pośrednich przystankach osobowych:

 1. IC Słowacki : Ełk – Wrocław Główny
  odcinek honorowania: Białystok (7:51) – Szepietowo (8:39); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Łapy, Racibory, Jabłoń Kościelna;
 2. IC Podlasiak : Suwałki – Świnoujście
  odcinek honorowania: Białystok (9:23) – Szepietowo (10:12); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Łapy, Łapy Osse, Jabłoń Kościelna;
 3. IC Nałkowska : Białystok – Wrocław Główny
  odcinek honorowania: Białystok (13:30) – Szepietowo (14:19); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;
 4. IC Dąbrowska : Białystok – Wrocław Główny
  odcinek honorowania: Białystok (15:38) – Szepietowo (16:44); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Białystok Wiadukt i Klepacze;
 5. TLK Hańcza : Suwałki – Kraków Główny
  odcinek honorowania: Białystok (17:40) – Szepietowo (18:33) codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;
 6. IC Narew : Białystok – Łódź Widzew
  odcinek honorowania: Białystok (19:51) – Szepietowo (20:45); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Baciuty oraz na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Łapy i Szepietowo;
 7. TLK Hańcza : Kraków Główny – Suwałki
  odcinek honorowania: Szepietowo (9:41) – Białystok (10:35); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;
 8. IC Dąbrowska : Wrocław Gł. – Białystok
  odcinek honorowania: Szepietowo (11:18) – Białystok (12:28); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach oprócz: Klepacze i Białystok Wiadukt;
 9. IC Nałkowska : Wrocław Główny – Białystok
  odcinek honorowania: Szepietowo (13:42) – Białystok (14:37); codziennie; zatrzymuje się na przystankach: Jabłoń Kościelna, Łapy; od 21 marca także Racibory;
 10. IC Pilecki : Racibórz – Białystok
  odcinek honorowania: Szepietowo (15:50) – Białystok (16:47); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy;
 11. IC Podlasiak : Świnoujście – Suwałki
  odcinek honorowania: Szepietowo (18:04) – Białystok (18:55); codziennie; zatrzymuje się na przystanku: Łapy;
 12. IC Słowacki : Wrocław Główny – Ełk
  odcinek honorowania: Szepietowo (19:42) – Białystok (20:51); codziennie; zatrzymuje się na wszystkich przystankach pomiędzy stacjami Szepietowo i Łapy.

Przypominamy, że w pociągach PKP Intercity całkowita rezerwacja miejsc obowiązuje w elektrycznych zespołach trakcyjnych (EZT), czyli pociągach obsługiwanych przez pojazdy Dart (oznaczonych w rozkładzie literą R w kwadracie).

Pasażerowie z biletami okresowymi POLREGIO powinni posiadać nieodpłatny bilet dodatkowy ze wskazaniem miejsca do siedzenia. W przeciwnym wypadku będą oni traktowani jako podróżni bez ważnego biletu.

Nieodpłatne miejscówki są dostępne w kasie biletowej, w Serwisie e-IC oraz u konduktora w pociągu. Jeżeli na stacji jest czynna kasa biletowa, przy odbiorze miejscówki u konduktora zostanie pobrana opłata pokładowa w wysokości 10 zł.

W pociągach TLK lub IC zestawionych ze składów wagonowych można podróżować bez biletu dodatkowego na rezerwację miejsca. Takie składy są w rozkładzie oznaczone literą R.

Zmiany na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka

W dniach 13-15 oraz 20-22 czerwca br. będą prowadzone prace torowe poprawiające stan infrastruktury kolejowej na odcinku Sokółka-Kuźnica Białostocka.

Będzie to wymagało wstrzymania ruchu pociągów i wprowadzenia komunikacji zastępczej na odcinku Sokółka – Kuźnica Białostocka za pociągi:

 • relacji Białystok (18:06) – Kuźnica Białostocka (19:08)
 • relacji Kuźnica Białostocka (18:25) – Sokółka (18:42)
 • relacji Kuźnica Białostocka (19:22) – Białystok (20:22).

Na odcinku Sokółka – Kuźnica Białostocka autobusy komunikacji zastępczej będą obsługiwały przystanki kolejowe.

Wznowienie kursowania pociągów w komunikacji z Litwą

Po długotrwałej przerwie spowodowanej epidemią COVID-19, od 1 lipca 2022 r. ponownie rozpoczną kursowanie pociągi do Kowna (Kaunas). W relacji Białystok – Kowno pociąg będzie kursował w piątki i soboty, jako przedłużenie pociągu relacji Białystok – Suwałki, w godzinach: Białystok odj. 14:58 – Kowno przyj. 21:21. W relacji powrotnej, pociąg będzie kursował w soboty i niedziele, w godzinach: Kowno odj. 9:10 – Białystok przyj. 12:43.

Przyjazd i odjazd w Kownie jest podany według czasu lokalnego.

Trasa sezonowa Białystok – Waliły

Z powodu modernizacji stacji Białystok oraz prowadzonych robót torowych na odcinku Białystok – Białystok Fabryczny, uruchomienie sezonowych połączeń na trasie Białystok – Waliły w tym roku nastąpi dopiero od 1 lipca br., czyli z dwumiesięcznym opóźnieniem. Tak jak w latach poprzednich, pociągi będą kursowały w weekendy do końca września. W piątki pociąg będzie odjeżdżał z Białegostoku o godz. 15:30, a z Walił o 16:34.

W soboty i niedziele będą kursowały po dwie pary pociągów. Z Białegostoku pociągi będą odjeżdżały o godz. 9:00 i 15:30. Natomiast z Walił odjazdy zaplanowano na godz. 10:25 i 16:34.

Na tej trasie przewidziane są dodatkowe połączenia, które pozwolą na dotarcie na imprezy organizowane przez lokalne samorządy, tj. „Siabrowska Biasieda” w Gródku, „Dożynki w Waliłach” i „Święto Grzyba” w Sokolu Białostockim.

Na trasie Białystok – Waliły, tak jak w poprzednich sezonach, będzie obowiązywać specjalna atrakcyjna oferta promocyjna „Bilet dobrych relacji”.

Zmiany na pozostałych trasach

Od 12 czerwca br. zmieni się rozkład jazdy większości pociągów kursujących po województwie podlaskim.

Prosimy o zapoznanie się z nowym rozkładem, prezentowanym na wszystkich stacjach i przystankach oraz na stronach internetowych polregio.pl i portalpasazera.pl

Ponadto, informacje o rozkładzie jazdy można uzyskać w kasach biletowych oraz pod numerem infolinii POLREGIO 703 20 20 20 (czynnej całą dobę).

Przypominamy, że pociąg z Białegostoku kursujący obecnie w dni robocze do Siedlec, odjeżdżający po 12 czerwca o godz. 10:00, od 1 lipca do 31 sierpnia będzie kursował w skróconej relacji do Czeremchy. Podobnie, pociąg odjeżdżający z Siedlec o godz. 14:24, od 1 lipca do 31 sierpnia, nie będzie kursował na odcinku Siedlce – Czeremcha.

Tekst i fot.: Renata Gerasimiuk – POLREGIO S.A.