KULTURA I ROZRYWKA

ZAROIŁO SIĘ OD TĘCZ I ZAWIERUCH…


W Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, w najbliższy piątek 8 kwietnia o godz. 12.00, odbędzie się wernisaż wystawy ZAROIŁO SIĘ OD TĘCZ I ZAWIERUCH
... Pejzaże ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Pejzaże autorstwa malarzy polskich z XIX i XX wieku to znacząca kolekcja w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, gromadzona od początku powstania instytucji w 1949 roku.

Malarstwo pejzażowe rozwinęło się w Polsce szczególnie w XIX wieku. Okresem jego rozkwitu były również epoka Młodej Polski i cały wiek XX. Na wystawie zobaczymy prace wybitnych malarzy: Anny Bilińskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Stanisława Kamockiego, Rafała Malczewskiego, Czesława Wierusz-Kowalskiego, Stanisława Witkiewicza, Stanisława Wyspiańskiego i innych. Szczególnie wdzięczne są niewielkie pejzaże Jana Stanisławskiego. Na ekspozycji zaakcentowano także wątki regionalne – prace Placydy Bukowskiej, Ignacego Pieńkowskiego czy Włodzimierza Wasilewicza.

Na pejzażach przedstawiających różne pory roku, dnia i nocy możemy oglądać paletę barw oraz światłocienia w różnych technikach malarskich (obrazy olejne i akwarele). Widz może podziwiać polską (nizinną i górską) i śródziemnomorską przyrodę, a także kunszt artystyczny pejzaży ze scenami architektonicznymi czy marynistycznymi.

Wystawę można będzie oglądać od 08.04 do 31.07.2022:
  • w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Adama Mickiewicza 45.
  • od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 – 17.00
  • ostatnie wejście zwiedzających na wystawy odbywa się na godzinę przed zamknięciem muzeum.

Zapraszamy

tekst i fot.: Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Ratusz, ul. Adama Mickiewicza 45