KULTURA I ROZRYWKAWIADOMOŚCI

TAK DLA (s)POKOJU

28 marca, dzień po obchodach Międzynarodowego Dnia Teatru, podlascy artyści pragną zjednoczyć się i wspólnie manifestować swoje poparcie dla zaprzestania działań wojennych w Ukrainie. Nawołując do (s)POKOJU chcą zwrócić uwagę na to, jak człowiek traktuje drugiego człowieka.

Wybitne aktorki i aktorzy z podlaskich teatralnych scen pragną przedstawić czytanie performatywne dramatu Stanisława Ignacego Witkiewicza pt. „Matka”. Do tego szczególnego wydarzenia oprócz naszych artystów została zaproszona Julia Bukała – studentka Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego Teatru, Kina i Telewizji Iwana Karpenki-Karego.

– Byłam w Kijowie, kiedy na miasto spadły pierwsze bomby. Hałas, stukot, głośne wybuchy, trzęsące się szyby, syreny. Z tych dni zapamiętam dźwięki walizek na kółkach, które brzmiały tak samo jak samoloty wojskowe, które zrzucały bomby. To były dni pełne niepokoju, strachu, zmęczenia. Do Polski próbowałam dostać się przez tydzień. Aktualnie zajmuje się pomocą humanitarną, pomagam w tłumaczeniach i staram się wspierać wszystkich moich przyjaciół w Ukrainie. Wszyscy czekamy na koniec wojny – mówi Julia Bukała.

Czytanie reżyserować będzie Patryk Ołdziejewski, muzykę na żywo przygotuje Marek Kubik. Wydarzenie będzie transmitowane 28 marca o godzinie 18.00 na Facebooku (https://www.facebook.com/events/1099804127531769) oraz YouTube Polskiego Radia Białystok. Podczas trwania transmisji, artyści będą zachęcać do wsparcia zbiórki na rzecz Fundacji Dialog, która organizuje stały dom dla uchodźców z Ukrainy.

Swój udział w czytaniu potwierdzili:
 • Julia Bukała (studentka Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Kina i Telewizji im. Iwana Karpenka-Karego)
 • Izabela Budzinowska (studentka Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku)
 • Monika Kwiatkowska (Teatr Wierszalin)
 • Magdalena Ołdziejewska (Białostocki Teatr Lalek)
 • Kamila Wróbel-Malec (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)
 • Andrzej Bajguz (Polskie Radio Białystok)
 • Rafał Gąsowski (Teatr Wierszalin)
 • Maciej Grzegorczyk (student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku)
 • Maciej Jabłonowski (student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku)
 • Mateusz Sacharzewski (Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Kreatywny Bielsk Podlaski, Teatr The M.A.S.K.)
 • Mateusz Smaczny (Białostocki Teatr Lalek)
 • Michał Świderski (student Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku)
 • Dawid Malec (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)
 • Maciej Nerkowski (Opera i Filharmonia Podlaska, Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku)
 • Patryk Ołdziejewski (Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku)
 • Maciej Zalewski (Białostocki Teatr Lalek)

Pomysłodawcami czytania są Patryk Ołdziejewski i Martyna F. Zaniewska. Głównym organizatorem wydarzenia jest Polskie Radio Białystok.

– Jestem poruszony liczbą wspaniałych osób, które chcą z nami działać w tym szczególnym dniu. Moim zadaniem jest wypowiadać się i angażować w tym co mam najlepsze. A tym najlepszym jest teatr. Język teatru powinien angażować się w aktualną sytuację, a nie zamiatać pod ogon i uciekać od trudnych tematów. Dlatego wybrałem ( po raz kolejny) Witkacego. Uważam, że jest to artysta, który w swoim słowie zabiera widza, słuchacza do świata przemyśleń, radości i wzruszeń. Bardzo proszę bądźmy w tym dniu razem. Nie bądźmy obojętni wobec (s)POKOJU – wyznaje Patryk Ołdziejewski

– Jako przedstawiciele białostockiej kultury nie mogliśmy pozostać obojętni na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. W ten symboliczny sposób chcemy pokazać mieszkańcom Ukrainy, a szczególnie przedstawicielom świata kultury, że wspieramy całym sercem naród ukraiński w walce o wolność i (s)pokój. Ale myślami jesteśmy także z mieszkańcami Białorusi, szczególnie tymi, których dotknęły wszelkie represje. Dlatego w tym trudnym i niełatwym czasie chcemy wspólnie apelować o (s)pokój, którego wszyscy tak bardzo dziś potrzebujmy – dodaje Martyna F. Zaniewska.

Partnerami wydarzenia są: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek, Opera i Filharmonia Podlaska Europejskie Centrum Sztuki im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku, Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Teatr Wierszalin, Kultura Miasta, Pracownia Teatralna, Gminny Ośrodek Kultury w Boćkach, Kreatywny Bielsk Podlaski, Teatr The M.A.S.K., Transmitujemy.pl, DMS PRO, Uzuri Make-up by Arleta Rewicka-Flasza, Bartosz Gorszewski, Paweł Żuk, Gosia Żuk, Związek Zawodowych Aktorów Polskich. 

Tekst i materiały graficzne: Martyna F. Zaniewska