ZDROWIE

Otyłość czy tylko nadwaga?

W piątek, 4 marca w Światowy Dzień Otyłości Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zaprasza do wykonania bezpłatnych badań diagnostycznych w ramach Programu Profilaktyka 40PLUS oraz pomiarów: ciśnienia tętniczego krwi, analizy składu ciała, wzrostu, wagi oraz BMI.

Nadwaga to jeden z najbardziej rozpowszechnionych problemów zdrowotnych związanych ze stylem życia, z którym borykają się coraz młodsze pokolenia, w tym dzieci. Z dostępnych danych wynika, że w Polsce nadwagę ma już trzech na pięciu dorosłych, a co czwarty jest otyły.  Niestety prognozy są niepokojące i wskazują na pogłębianie się problemu otyłości w kolejnych latach wśród osób dorosłych, a także dzieci.

– Z okazji Dnia Otyłości zachęcam wszystkich Podlasian, którzy ukończyli 40 rok życia do wykonania bezpłatnych badań w ramach Programu Profilaktyka 40PLUS. Program umożliwia nam szeroki dostęp do podstawowych badań diagnostycznych bez konieczności wizyty u lekarza. Otrzymane wyniki badań możemy skonsultować i omówić z naszym lekarzem rodzinnym lub w poradni specjalistycznej, a jeżeli zajdzie taka potrzeba – pogłębić diagnostykę. – mówi Maciej Bogdan Olesiński Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ w ramach profilaktyki i promocji zdrowia oferuje:

Program Profilaktyka 40PLUS – w ramach którego wykonamy bezpłatnie badanie:
  • morfologię krwi
  • stężenie cholesterolu
  • stężenie glukozy
  • próby wątrobowe
  • kreatyninę
  • kwas moczowy
  • ciśnienie tętnicze krwi
  • masę ciała, obwód w pasie oraz BMI
  • kału, moczu

Dodatkowo Panowie mają możliwość wykonania badania w kierunku raka prostaty (PSA).

Aby skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu wystarczy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta na stronie pacjent.gov.pl lub skorzystać z infolinii Domo­wej Opieki Medycznej – tel. 22 735 39 53. Na portalu IKP należy wypełnić ankietę Profilaktyka 40 PLUS i wystawić sobie e-skierowa­nie. Pamiętajmy – nie musimy iść do leka­rza. Następnie wystarczy zgłosić się z dowodem oso­bistym na badania. Od 12 lutego br. ankietę można wypełnić także w placówce, w której chcemy wykonać badania.

Aktualnie w województwie podlaskim badania w ramach programu realizuje 39 placówek, a w najbliższych dniach będą kolejne 2. Badania realizowane są nie tylko w dużych miastach, ale także w Grodzisku, Dąbrowie Białostockiej czy Lipsku. Informacja gdzie zrealizujemy badania oraz mapa punktów dostępna jest na stronie pacjent.gov.pl.

O własne zdrowie możemy zatroszczyć się wykonując regularne badania a także poprzez aktywność fizyczną, zdrowy sen, unikanie stresu, rezygnację z używek, unikanie przetworzonej żywności, zdrową i zbilansowaną dietę. Pamiętaj o własnym zdrowiu decydujesz sam!

(NFZ)
opr. mm, fot. pixabay.com