KULTURA I ROZRYWKA

Koncert zespołu Hajda Banda

Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku zaprasza do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na ostatkowy koncert. Zespół Hajda Banda / Гайда Банда wystąpi po raz pierwszy w Białymstoku w piątek, 25 lutego, o godz. 19.00 w ramach kolejnej edycji cyklu EtnoNurty.

Hajda Banda / Гайда Банда to polsko-białoruski zespół wykonujący tradycyjny repertuar taneczny i wokalny z Podlasia i zachodniej Białorusi.

Dawne polki, oberki, kujawiaki i walczyki z obu stron Puszczy Białowieskiej wykonane są z młodzieńczą energią i artystyczną finezją zaczerpniętą od dawnych mistrzów muzyki wiejskiej, takich jak Edmund Brożek, Wiktor Wołkowycki, Stanisław Rosa i Wiera Grygoruk.

Grupa powstała w 2021 roku z inicjatywy skrzypaczki Darii Butskayej jako artystyczna kontynuacja realizowanego przez nią stypendium „Gaude Polonia” Narodowego Centrum Kultury. Grupa współpracuje m.in. ze studiem folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa” ze Studziwody.

Skład zespołu Hajda Banda:
Daria Butskaya – skrzypce, śpiew
Kasia Dudziak – basy, śpiew
Nika Jurczuk – skrzypce, śpiew
Mateusz Dobrowolski – bęben obręczowy
Paweł Iwan – cymbały, śpiew
Kuba Zimończyk – harmonia trzyrzędowa

EtnoNurty to cykl koncertowy, który prezentuje zespoły czerpiące z melodii tradycyjnych i folkowych, ale często łączące je z brzmieniami współczesnymi, jazzowymi czy klasycznymi. Koncerty w ramach wydarzenia pokazują, że współczesne interpretacje muzyki tradycyjnej i folkowej mogą iść w różnych kierunkach – przybierać różne nurty, wciąż jednak odnosząc się do przeszłości.

Bilety: 30 zł

(Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku)
fot. Baba Foto