RODZINA

Wielu rodziców jeszcze nie wykorzystało bonu turystycznego

Zakończyły się już ferie zimowe w naszym regionie. Rodzice mogli w tym czasie skorzystać z bonów turystycznych, by zapłacić za zimowy wypoczynek dziecka. W województwie podlaskim do zrealizowania zostało jeszcze 77,7 tysiące bonów. To liczba zarówno tych aktywnych bonów, ale jeszcze całkowicie niewykorzystanych, jak i nieaktywnych.

Bon turystyczny to elektroniczne świadczenie, którym rodzice mogą płacić za wypoczynek dzieci, usługi hotelarskie i imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski. Wysokość bonu na jedno dziecko to 500 zł, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnością ta kwota jest dwa razy wyższa – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

W województwie podlaskim przyznano ponad 122 tys. bonów, w stu procentach wykorzystano już 44,3 tys. bonów. Wśród pozostałych bonów, ponad 38 tys. nie zostało jeszcze aktywowanych, co oznacza, że rodzice nie pobrali ich na swoim profilu PUE. Kwota nieaktywnych bonów to prawie 29 mln zł.

Aktywacja bonów jest bardzo prosta. Rodzic, który pobiera świadczenie 500 plus na dziecko taki bon ma na swoim profilu PUE, wystarczy zalogować się i przejść na zakładkę bon turystyczny, a następnie go aktywować. Po aktywacji można już płacić za wypoczynek czy usługę hotelową bonem, można nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty – wyjaśnia rzeczniczka.

Bon turystyczny ważny jest do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, zaś sama usługa może być zrealizowana nawet po tej dacie.

Do tej pory rodzice w województwie podlaskim aktywowali 83,8 tys. bonów, czyli 69 proc. Wśród tych aktywnych wykorzystano już 53 proc. Do pobrania i aktywowania pozostało wciąż jeszcze 31 proc. wszystkich przyznanych bonów.

Mieszkańcy województwa podlaskiego za wypoczynek bonami zapłacili już 52,5 mln zł.

W naszym regionie liczba podmiotów turystycznych wynosi 525, z czego w 433 można płacić bonami turystycznymi. Do tej pory kwota z bonów, którą rodzice zostawili w naszym województwie przekroczyła 23,6 mln zł.

Od początku tego roku do chwili obecnej rodzice w województwie podlaskim aktywowali 2,8 tys. jeszcze do tej pory nieaktywnych bonów turystycznych, a wykorzystali w stu procentach 3,2 tys.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego