KULTURA I ROZRYWKA

„Za wolność, byś wolny był”

To będą pierwsze pokazy spektaklu „Za wolność, byś wolny był” w reżyserii Grzegorza Suskiego od czasu jego premiery w grudniu 2021 roku. Z tej okazji Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował wyjątkową promocję biletową.

Widowisko sceniczne „Za wolność, byś wolny był” przybliża historię wprowadzenia stanu wojennego i powstania „Solidarności”. W przedstawieniu wykorzystano fragmenty wierszy Stanisława Barańczaka oraz filmów dokumentalnych, a przede wszystkim wspomnienia członków regionalnej „Solidarności”.

– Wyzwaniem, które stoi przed każdym z nas, jest pielęgnowanie pamięci o bohaterach stanu wojennego. By przypomnieć tamte wydarzenia, zapraszamy na widowisko sceniczne „Za wolność, byś wolny był”. Przygotowany przez nasz Teatr spektakl jest o tyle ważny, gdyż odnosi się do kontekstu białostockiego. W przedstawieniu są zawarte materiały archiwalne: ogólnopolskie, a nawet i światowe, a także mające związek z regionalną „Solidarnością”. Przedstawienie dedykujemy szczególnie młodemu pokoleniu, by zapoznało się z nieodległą historią, która zdarzyła się naprawdę – zauważa Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Widzowie będą mogli obejrzeć spektakl już w najbliższy weekend, 19 i 20 lutego o godz. 19.00 w Kinie Ton.

Bilety w promocyjnej cenie: 40 zł – normalny, 30 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie internetowej: dramatyczny.pl.

ZA WOLNOŚĆ, BYŚ WOLNY BYŁ

Reżyseria, scenografia, kostiumy: Grzegorz Suski
Scenariusz: Jolanta Hinc-Mackiewicz
Aranżacje muzyczne: Marcin Nagnajewicz
Obsada: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Ewa Palińska, Katarzyna Siergiej, Urszula Szmidt, Kamila Wróbel-Malec, Marek Cichucki, Sławomir Popławski, Dawid Rostkowski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz
Inspicjent: Karolina Bielawska/Jerzy Taborski

Czas trwania: 75 minut

Przedstawienie powstało we współpracy z Zarządem Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”

Julita Stepaniuk – Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
fot.: Bartek Warzecha