PrzestępczośćWIADOMOŚCI

Obywatel Turkmenistanu udawał Syryjczyka

W środę, 12 stycznia br. funkcjonariusze z Placówki SG w Mielniku zdemaskowali obywatela Turkmenistanu, który podawał się za obywatela Syrii. Mężczyzna nielegalnie przekroczył granicę z Białorusi do Polski.

31–letni mężczyzna nie chciał odpowiadać na zadawane pytania. Oświadczył jedynie, że jest obywatelem Syrii. Bazując na swojej wiedzy i doświadczeniu funkcjonariusze szybko zdemaskowali oszusta. Obywatel Syrii okazał się być obywatelem Turkmenistanu, mieszkającym i pracującym przez kilka ostatnich miesięcy na Białorusi. Mężczyzna przekraczając nielegalnie granicę polsko – białoruską miał przy sobie kamerę noktowizyjną z możliwością nagrywania, trzy telefony komórkowe oraz nożyce do cięcia concertiny.

W sprawie zatrzymanego domniemanego obywatela Syrii, z chwilą pojawienia się go na placówce, działania od razu podjęli aktywiści oraz przedstawiciele RPO, prosząc o pilne wyjaśnienie, jakie czynności i na jakiej podstawie prawnej zostały lub zostaną wobec cudzoziemca podjęte i czy składa on wniosek o ochronę międzynarodową. Telefonicznie do placówki zgłaszali się równiez  pełnomocnicy, którzy chcieli reprezentować obywatela Syrii nie znając jego prawdziwych danych osobowych.

Obecnie obywatel Turkmenistanu przebywa w Placówce SG w Mielniku.  Prowadzone są czynności związane z weryfikacją jego tożsamości oraz ustaleniem rzeczywistego celu podróży.

mjr SG Katarzyna Zdanowicz, Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej
fot.: POSG