RODZINAWIADOMOŚCI

12 tys. w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego

Około 12 minut trwa średnio wypełnienie wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO). W ramach programu rodzice dzieci mogą otrzymać maksymalnie 12 tys. zł.

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia.

– Świadczenie będzie wypłacane na dwa sposoby w zależności od wyboru rodziców. Albo w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

– Do tej pory rodzice złożyli ponad 300 tys. wniosków w całym kraju, a tylko w województwie podlaskim blisko 9 tys. Wniosek o RKO można złożyć w kilkanaście minut. Pomocny jest specjalny kreator dostępny na PUE ZUS. Przy jego pomocy rodzice poświęcają na uzupełnienie danych jedynie ok. 12 minut – dodaje rzeczniczka.

Wnioski o RKO można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu, co powoduje, że ZUS dla osób, które nie potrzebuje przychodzić do placówki osobiście, jest czynnym całą dobę. Z przeprowadzonych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. To rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie chcą odwiedzić urząd.

Osoby, które mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS na adres cot@zus.pl, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 15.00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy Zakładu.

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego