WIADOMOŚCI

Prognozowana pogoda na okres 03-09.01.2022 r.

Początek tygodnia

Zapowiada się pochmurny, z opadami deszczu lub mżawki, ale ciepły. W ciągu dnia temperatura powietrza wzrośnie do 10°C a i w nocy będzie powyżej 0°C. Wzrośnie prędkość i porywistość południowo-zachodniego i zachodniego wiatru; szczególnie zaznaczy się to na północy kraju oraz w górach. Od środy opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i śnieg oraz zrobi się chłodniej. W nocy temperatura powietrza spadnie do -6°C, a w dzień wzrośnie zaledwie do 3°C. Początkowo utrzymywał się będzie jeszcze silny i porywisty wiatr, w porywach do 70 km/h na południu kraju.

Poniedziałek i wtorek

Zachmurzenie duże z opadami deszczu; miejscami opady intensywne, prognozowana wysokość opadów do około 10 mm. W górach będzie padał deszcz ze śniegiem i śnieg; w Tatrach prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej do 10 cm. Temperatura powietrza w dzień wyniesie od 4°C do 10°C, a w nocy od 0°C do 6°C. Na wybrzeżu i w górach silny i porywisty wiatr z kierunków zachodnich. Na północy kraju prognozowane są porywy wiatru do 75 km/h,
ale we wtorek w Tatrach porywy wiatru osiągać mogą nawet 130 km/h.

Środa

Kontynuacja pochmurnej pogody, ale opady deszczu przechodzić będą w deszcz ze śniegiem i śnieg. Stopniowo, po przejściu frontu, zacznie napływać z północy chłodniejsze powietrze i temperatura w dzień nie przekroczy 6°C. Utrzymywał się jeszcze będzie silny i porywisty wiatr, który w porywach na południu kraju osiągać może 70 km/h.

Czwartek

Już zdecydowanie chłodniej, bo w dzień temperatura około 3°C, a w nocy spadek temperatury do -2°C. Na przeważającym obszarze kraju pochmurnie, ale na południowym zachodzie możliwe już większe przejaśnienia i rozpogodzenia, związane z rozbudową wyżu z centrum przemieszczającym się znad Czech nad Ukrainę. Osłabnie także nieco prędkość i porywistość wiatru, który przejściowo zmieni swój kierunek na północno-zachodni.

Koniec tygodnia

Zapowiada się z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami oraz z przelotnymi opadami śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem. Temperatura w nocy wyniesie od -6°C do 0°C, a w dzień od -2°C do 3°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, tylko na wybrzeżu porywisty, z kierunków południowych.

Biuro Prasowe IMGW-PIB
fot. pixabay.com