WIADOMOŚCI

Uwaga na upały i burze!

Uwaga na gwałtowne burze. We czwartek, (11 lipca) w Białymstoku, mamy zapowiedź wystąpienia silnych burz z gradem (3 stopień zagrożenia). Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przed upałami, które występować będą od czwartku do soboty (11-13 lipca).

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie trzeciego stopnia, w którym prognozuje, że w Białymstoku od godziny 13.00 do 21.00 mogą wystąpić burze z intensywnym deszczem (do 60 mm), silnym wiatrem (do 120 km/h) oraz występującym miejscowo gradem. W związku z tym zaleca się przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas burz i wichur.

Do podstawowych zasad bezpieczeństwa w tym przypadku należą:

  • zabezpieczenie mieszkań i domów oraz innego mienia przed burzami (pozamykanie okien, drzwi, zabezpieczenie ruchomych przedmiotów na balkonach itp.),
  • nieparkowanie samochodów w pobliżu drzew, słupów i trakcji elektrycznych,
  • dostosowanie prędkości jazdy pojazdów samochodowych do warunków atmosferycznych,
  • w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy powiadamiać służby ratownicze – nr alarmowy 112.

Na wypadek sytuacji kryzysowej mieszkańcy Białegostoku mogą korzystać za pośrednictwem MCZK (tel.  85 879 73 28 / 27) z czterech baz materiałowych z workami i piaskiem do zabezpieczenia przed zalaniem lub podtopieniem

Bazy z materiałami są zlokalizowane w:

  • Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Strażackiej 25,
  • Szkole Podstawowej nr 37 przy ul. Jaworowej 8,
  • Szkole Podstawowej nr 28 przy ul. Warmińskiej 55,
  • Szkole Podstawowej nr 52 przy ul. Dojlidy Górne 48.

W ciągu najbliższych dni temperatury w Białymstoku mogą osiągać 33° Celsjusza. Pamiętajmy, że nadmierne przebywanie na słońcu może doprowadzić do osłabienia i odwodnienia organizmu. Na wysokie temperatury najbardziej narażone są osoby starsze i chore.

Reagujmy, gdy zauważymy kogoś, kto może potrzebować pomocy. W takiej sytuacji należy poinformować o tym Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejską lub Policję – nr alarmowy 112.

Źródło: UM Białystok
fot.: mm