KULTURA I ROZRYWKA

„Kierunek Wschód V” na bis

Piąta edycja Festiwalu „Kierunek Wschód” dobiegła już końca. Wszystkich miłośników białostockiego Festiwalu czeka jednak jeszcze jedna teatralna niespodzianka – pokaz spektaklu „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej.

– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem spektakli i artystów, którzy zaprezentowali się podczas tegorocznej edycji „Kierunku Wschód”. Ale największym pozytywnym zaskoczeniem, co niejednokrotnie podkreślaliśmy, jest publiczność, która nie tylko bardzo licznie uczestniczyła w naszym wydarzeniu, ale też entuzjastycznie reagowała na wszystkie festiwalowe propozycje. Dlatego postanowiliśmy podziękować wszystkim, którzy lubią nasz Festiwal i mu kibicują, zapraszając ich na jeszcze jedno wydarzenie: „Festiwal Kierunek Wschód V na bis” – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru.

W ramach wydarzenia, w najbliższą niedzielę (17 października) o godz. 15.00 w Sali Kameralnej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ul. Odeskiej 1 odbędzie się pokaz spektaklu „Będzie znak” w reżyserii Gosi Dębskiej.

– „Kierunek Wschód” wzbogaca ofertę artystyczną Teatru Dramatycznego i jest dla nas – jako instytucji – ważnym wydarzeniem, które pozwala nawiązywać i rozwijać współpracę nie tylko z zagranicznymi teatrami, lecz także z twórcami działającymi w obszarze pogranicza: geograficznego jak i artystycznego. Gosia Dębska, studentka kierunku reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku, spektaklem „Będzie znak” zaprasza widzów w podróż po świecie choroby i chorowania. A sama historia, pomimo tematu, ma w sobie wiele humoru – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak obowiązują bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w Kasie Teatru (ul. Suraska 1) od czwartku, 14 października od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie dwie wejściówki.

Będzie znak”

tekst i reżyseria: Gosia Dębska
opieka artystyczna: Agata Biziuk-Brajczewska
kostiumy i scenografia: Aleksandra Miska-Iwańczyk
reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
konsultacje choreograficzne: Anna Sawicka-Hodun
piosenka: Bartłomiej Alberski
występują: Izabela Zachowicz, Rafał Pietrzak, Mateusz Trzmiel

czas trwania spektaklu: 60 minut

A znacie to?

Etap pierwszy: zaprzeczenie i izolacja.
Etap drugi: gniew.
Etap trzeci: targowanie się z losem.
Etap czwarty: depresja.
Etap piąty: Akceptacja.

To etapy radzenia sobie z chorobą. A jak chory i jego otoczenie radzi sobie z realiami choroby i chorowania? Czy jest czas na przejście przez wszystkie etapy i ich analizę? Jak realnie wygląda akceptacja?

W spektaklu próbujemy dokonać demistyfikacji chorowania. Czy naprawdę jest coś tajemniczego w zapadaniu na chorobę starszą niż sama cywilizacja? Co, gdy choroba atakuje nie tylko ciało, ale też cały nasz świat i język, którym się posługujemy? Gdy zaczyna dominować w rozmowach, wpływać na plany. Gdy jej znaki widać w każdej codziennej czynności, w spojrzeniach innych ludzi, gdy nie da się jej już ukryć.

Co to za dolegliwość?

Gdzie ludzkość tam i on. Zawsze z nami pod rękę, nigdy nie odchodzi zbyt daleko. Jest wpisany w nasze DNA. Zostawia znak, nie tylko na chorym, ale i na całym jego otoczeniu. Nawet jeśli wyjdziesz z tego zwycięsko, on i tak wbija haki i zostawia ślady dla następnych pokoleń. On, czyli Pan Rak.

Spektakl powstawał jako egzamin w ramach zajęć Mała forma teatralna na IV roku na kierunku reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Filii w Białymstoku.

Festiwal „Kierunek Wschód V”

19.09 – 4.10.2021 r., Białystok

Festiwal „Kierunek Wschód V” został sfinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu Województwa Podlaskiego. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Ambasadora Republiki Armenii w Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasady Republiki Gruzji w Polsce, Wojewody Podlaskiego, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Prezydenta Miasta Białegostoku.

Tekst: Julita Stepaniuk Zastępca Kierownika Działu Komunikacji i Marketingu Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku