WIADOMOŚCI

Bon turystyczny ważny jeszcze pół roku

Blisko 77,5 tys. bonów turystycznych aktywowali mieszkańcy województwa podlaskiego. Kwota zrealizowanych płatności, dokonanych przez rodziców i opiekunów w naszym regionie, przekroczyła 45 mln zł. Całkowicie wykorzystano do tej pory 31 proc. przysługujących bonów.

65 proc. bonów aktywowali już rodzice w województwie podlaskim. Wciąż nieaktywne pozostają jeszcze 43 tys. Wielu uprawnionych rodziców i opiekunów w dalszym ciągu nie zalogowała się na swoje konto na PUE ZUS i nie wygenerowała kodu uprawniającego do dokonania płatności. Wartość tych bonów sięga 33 mln zł. W stu procentach wykorzystano już prawie 39 tys. bonów na 120,5 tys. przyznanych..

– Bon jest ważny jeszcze 6 miesięcy, a dokładnie do 31 marca 2022 roku.Osoby, które jeszcze nie dokonywały płatności bonami, lub nie wykorzystały go w całości, mogą nimi zapłacić za usługę hotelarską czy imprezę turystyczną. Bonem turystycznym możemy zapłacić nie tylko za pobyt w hotelu, kilkudniową wycieczkę, ale też za wycieczkę jednodniową, która nie obejmuje noclegu, a także za „zieloną szkołę” dziecka, kolonie czy obóz podczas ferii zimowych. Należy jednak pamiętać, że usługa czy impreza turystyczna, muszą być zrealizowane na terenie Polski. Obecnie płatności bonami turystycznymi przyjmuje ponad 28 tys. przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w kraju – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu „Rodzina 500 plus”. Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i z tego powodu 500 plus im nie przysługuje. Na każde dziecko przypada jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną orzeczeniem rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł.

– Rodzic lub opiekun dziecka do 18-tego roku życia może aktywować bon. Bon turystyczny jest przypisany do osoby, która wnioskowała o świadczenie 500 plus. Wówczas aktywacja odbędzie się niemal automatycznie. Wystarczy zalogować się na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Następnie uzupełnić swoje dane kontaktowe i dokonać aktywacji. Po wykonaniu tej czynności otrzymamy specjalny kod, który należy podać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność jest potwierdzana jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.- wyjaśnia rzeczniczka.

W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system należy skontaktować się z Polską Organizacją Turystyczną.

Katarzyna Krupicka

regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego