Bez kategorii

Białystok wyróżniony w konkursie Polska Stolica Recyklingu

Stolica województwa podlaskiego znalazła się w gronie ośmiu miast wyróżnionych w rywalizacji o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Gala podsumowująca II edycję tego konkursu odbyła się w piątek (8 marca) w Łodzi.

Spośród kilkudziesięciu zgłoszonych miast tylko osiem otrzymało wyróżnienie. Białystok znalazł się w gronie wyróżnionych, w kategorii miast, które zebrały największą ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego w przeliczeniu na mieszkańca.

Równolegle odbyło się podsumowanie programu Polska Stolica Recyklingu EKOzwroty, w którym uczestniczyło blisko 200 instytucji (m.in. szkoły i przedszkola) z całej Polski. Zadaniem każdej z nich było zachęcenie społeczności lokalnej do nadania EKOzwrotu z kodem swojej placówki. EKOzwroty to ogólnopolska usługa realizowana wspólnie przez Fundację Odzyskaj Środowisko oraz InPost. Jej głównym celem jest nadanie zbędnym, ale sprawnym przedmiotom drugiego życia. Stary aparat fotograficzny, niepotrzebne ubrania, buty, zabawki, książki, sprzęt elektroniczny – w ramach EKOzwrotów można je oddać zupełnie bezpłatnie wykorzystując najbliższy paczkomat InPost.

Polska Stolica Recyklingu jest realizowana również z projektem „Elektryczne Śmieci”. Dzięki temu projektowi, mieszkańcy mogą bezpłatnie i bezproblemowo oddawać elektroodpady do specjalnych czerwonych pojemników ustawionych na terenie miasta lub skorzystać z odbiorów domowych lub z firm.

W celu usprawnienia zbiórki elektroodpadów Miasto Białystok współpracuje z firmą MB Recycling Sp. z o.o. oraz Fundacją Odzyskaj Środowisko. W ramach tego porozumienia na terenie Białegostoku ustawione zostały specjalne pojemniki w kolorze czerwonym na mniejsze elektroodpady. Dodatkowo duży, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. lodówki, pralki itp.) jest odbierany bezpośrednio z domów i mieszkań białostoczan. Aby zgłosić chęć oddania dużych elektroodpadów bezpośrednio z domu, mieszkańcy mogą kontaktować się z firmą MB Recycling telefonicznie: 572 102 102 lub poprzez elektroniczny formularz. Obecnie usługa na terenie miasta jest realizowana przez firmę bezpłatnie. W Białymstoku rozstawiono aż 85 takich pojemników, a ilość zebranych elektroodpadów zwiększyła się czterokrotnie.

Źródło: UM Białystok
fot. M. Giedrewicz-Łupińska