Ekrytuar podróżny, czyli ozdobna skrzynka z kompletem przyrządów do pisania. Używając bardziej współczesnego języka można by powiedzieć, że była to taka skrzynka „full wypas”, na którą stać było zapewne tylko nielicznych. Muzeum Podlaskie wytypowało ekrytuar podróżny, zabytkiem miesiąca grudnia.
W dobie cyfryzacji coraz mniej osób pisze do siebie listy czy wysyła odręcznie pisane pocztówki. Już tylko pasjonaci zajmują się dziś sztuką starannego i estetycznego pisania. Jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu na co dzień posługiwano się piórem i tuszem. Rękopiśmienne dokumenty i kaligrafia były ważnymi środkami wyrazu.
Przedstawiamy podróżny ekrytuar, czyli ozdobną skrzynkę z kompletem przyrządów niezbędnych do pisania.
Składa się on ze szklanego kałamarza w formie sześcianu zamykanego metalowym wieczkiem, nożyka do papieru z długim, kościanym ostrzem, oprawki ołówka ze schowkiem na grafity oraz tłoku do wykonywania pieczęci z monogramem „KU”. Wszystkie elementy ekrytuaru są bogato zdobione roślinnym wzorem z motywem różanym oraz owalem w perłowej ramie. Również skrzynka, w której przechowywane są przedmioty, nawiązuje do zdobień wyposażenia. Oklejona czarną, papierową imitacją jedwabnej tkaniny wewnątrz wyścielona jest kremowy aksamitem, który kontrastuje z wieczkiem.
Ekrytuar podróżny – Niemcy, XIX/XX w., alpaka, kość, szkło, wys. 6,5 cm, szer. 11,6 cm, dł. 21 cm, MB/S/3176
Eksponat pochodzi ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Do końca grudnia można go będzie podziwiać w białostockim ratuszu (Rynek Kościuszki 10).
Źródło informacji i fot.: MUZEUM PODLASKIE W BIAŁYMSTOKU