WIADOMOŚCI

Grupa Zabezpieczenia Działań z podlaskiej KAS zwycięzcą “PARAMEDYK 2023”

  • Grupa Zabezpieczenia Działań (GZD) z podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) stanęła na najwyższym podium w XVI edycji zawodów „PARAMEDYK”.
  • Ta unikatowa impreza dedykowana ratownictwu taktycznemu, w której wzięli udział specjaliści-praktycy, wywodzący się z sił specjalnych, służb mundurowych i  środowiska ratowników medycznych odbyła się pod koniec września na Pomorzu.

Funkcjonariusze KAS z białostockiej GZD po raz pierwszy uczestniczyli w warsztatach i zawodach „PARAMEDYK” organizowanych przez Samodzielny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji w Gdańsku. Celem przedsięwzięcia było przygotowanie do profesjonalnego niesienia pomocy medycznej w oparciu o standardy ratownictwa taktycznego i wdrażanie ich w działania służb mundurowych.

W tegorocznej edycji udział wzięło 16 zespołów z:

  • Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „CPKP BOA”,
  • Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji (SPKP),
  • Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
  • Straży Ochrony Kolei
  • Krajowej Administracji Skarbowej.


Pierwsza część „PARAMEDYKA” była szkoleniem w zakresie najnowszych standardów taktycznej opieki nad poszkodowanym w warunkach bojowych. Druga, była zawodami, w których konkurencje każdy z czteroosobowych zespołów, operatorów oraz ratowników taktycznych realizował w wyznaczonym terenie i w konkretnym czasie.

Scenariusze inspirowane były prawdziwymi wydarzeniami, a konkurencje były przygotowane z dbałością o realizm i szczegóły tak, by uczestnicy mogli sprawdzić swoje umiejętności w niestandardowych sytuacjach, w warunkach podwyższonego stresu i presji czasu

W rywalizacji najlepsi okazali się debiutujący w zawodach funkcjonariusze GZD z podlaskiej KAS. Drugie miejsce zajęli policjanci z SPKP w Białymstoku, a trzecie – SPKP w Radomiu.

Warsztaty i zawody „PARAMEDYK”, oprócz wymiaru edukacyjno-szkoleniowego, to jednocześnie okazja do wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy drużynami różnych służb oraz wdrażania wytycznych medycyny pola walki (TCCC) mających na celu poprawienie bezpieczeństwa funkcjonariuszy w czasie realizowanych działań taktycznych.

Źródło: podkom. Maciej Czarnecki – oficer prasowy podlaskiej KAS
fot. Podlaska KAS/Gazeta Policyjna