Białostocki Ośrodek Kultury 30 lipca, zaprasza na koncert plenerowy duetu Fragile, w ramach Lata w Mieście 2023!
Fragile to nieprzypadkowe spotkanie dwojga przyjaciół i artystów: Jolanty Kossakowskiej (Mosaik) i Gwidona Cybulskiego (Gadająca Tykwa, Wielbłądy). Grali już razem w ramach innych projektów, współtworzyli też płytę „WOLNO!” zespołu Mosaik, występują jako muzycy w spektaklach Teatru Małego Widza.
Pewnego jesiennego wieczora muzycy wpadli na siebie na kameralnym wernisażu i zagrali koncert. Spontaniczny występ wpisał się w pomysł Gwidona, żeby stworzyć muzykę mówiącą o tym, co w nas kruche i delikatne, a często też zapomniane. Duet zadebiutował występem w finale konkursu Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018. Fragile występował m.in. na festiwalu Strefa Ciszy w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Kluczem doboru repertuaru Fragile jest tematyka i klimat utworów. Inspiracją są melancholijne melodie i pieśni z Mazowsza i z Afryki Zachodniej. Kompozycje duetu to dialogi na skrzypce i zachodnioafrykańskie ngoni, to dwugłos wyśpiewujący tęsknotę za bezkresną sawanną, za równiną usłaną polami i łąkami, za bliskością i zachwytem nad „tu i teraz”, utraconym w pogoni za światem. Artyści opowiadają muzyką o tych wszystkich uczuciach, które nosimy ukryte w sercu i które najlepiej byłoby oznaczyć etykietą „Fragile” – Ostrożnie! Kruche!
FRAGILE
30 lipca 2023, godz. 18:00
Pawilon Włoski Pałacu Branickich
wstęp wolny
Jolanta Kossakowska – śpiew, skrzypce, fidel średniowieczna
Gwidon Cybulski – śpiew, ngoni, gitara, harmonijka ustna
Jolanta Kossakowska – wokalistka grająca na instrumentach smyczkowych (fidele średniowieczne, skrzypce, gęśle). Frontmenka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę
tradycyjną z Orientem i tradycją śródziemnomorską. Z Gwidonem Cybulskim współtworzy duet Fragile. Występuje w Teatrze Małego Widza. Chętnie sięga po muzykę etniczną z różnych stron świata. Pojawia się gościnnie w projektach łączących różne gatunki np. „Warszawa. Tribute to Joy Division”, „Etnofonie kurpiowskie” czy „Cały na biało” – symfonicznie (Frument). Koncertowała z zespołami muzyki dawnej oraz współczesnej. Autorka muzyki do filmów, spektakli i słuchowisk radiowych oraz piosenek. Uczestniczka międzynarodowych projektów, takich jak Euro-Med Festival (Serbia/Polska/Węgry), Baltic Masters (Dania), Korean-Polish Jazz Mosaics, No Man’s Land (Nowa Zelandia). Tworzyła muzykę z femi-folk-punkową grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A. Jest laureatką Złotych Gęśli, nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. Pracuje też nad swoimi autorskimi piosenkami, które prezentowała m.in. z etno-jazzowym składem w Nowej Zelandii.
Gwidon Cybulski – multiinstrumentalista, wokalista oraz pedagog, grający na instrumentach etnicznych takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara i bluesowe harmonijki ustne. Jest założycielem afrobluesowego zespołu Wielbłądy, a także liderem wielokrotnie nagradzanej grupy Gadająca Tykwa wykonującej muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów: Nell Ambientes i Radio Samsara. Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy „Studnia O”, tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narracyjno-muzycznych, oraz z Teatrem Remus. W ramach projektu „Chopin na pięciu kontynentach”, wchodzi w skład zespołu Marii Pomianowskiej. Brał udział w spektaklach muzycznych „Akademia Pana Kleksa” Teatru Roma oraz „Chopiniada” pod przewodnictwem Andrzeja Borzyma. Współtworzy duet Fragile.
Źródło: Białostocki Ośrodek Kultury