KULTURA I ROZRYWKAWydarzenia nadchodzące

„Skąpiec” Moliera – ostatnia premiera w tym sezonie

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na ostatnią premierę w tym sezonie artystycznym. W najbliższą sobotę 13 maja br. w Kinie Ton będzie można zobaczyć „Skąpca” Moliera, w reżyserii i adaptacji Tomasza Mana.

„Skąpiec” Moliera to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne” tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł” Harpagonowi skrzynkę pełną złota… Komedia Moliera jest napisana znakomicie – wartkim i dowcipnym dialogiem. Obfituje również w wiele śmiesznych sytuacji. Postaci Molier wykreował również po mistrzowsku – są pełnokrwiste, intrygujące i energiczne. Ta ponadczasowa sztuka nadal nas bawi i co warte podkreślenia – wywołuje wrażenie aktualności.

Reżyser spektaklu – Tomasz Man – miał już okazję współpracować z Teatrem Dramatycznym w 2000 r. przy realizacji „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

Jestem przekonany, że będzie to piękne przedstawienie, a widz wyjdzie zadowolony. Tomasza Mana znam od dwudziestu kilku lat. Razem debiutowaliśmy na scenie, on jako reżyser, a ja jako aktor. To twórca bardzo doświadczony – mówi dyrektor Teatru, Piotr Półtorak.

Myślę, że „Skąpiec” jest najbardziej współczesny i najbardziej aktualny ze wszystkich utworów Moliera, ponieważ żądza pieniądza nigdy nie była tak silna, jak teraz. Nigdy nie żyliśmy w czasach takiego ukochania naszych pieniędzy i podporządkowania im wszystkiego. Pieniądz jest w relacjach i w rozmowach, w polityce i w służbie zdrowia, a także w wojnach – mówi reżyser Tomasz Man.

Za choreografię i ruch sceniczny w „Skąpcu” odpowiada Artur Dobrzański, który razem z Tomaszem Manem zrealizował już kilkanaście spektakli.

W pracy nad ruchem w tym spektaklu przyświeca nam od początku komedia dell’arte, w której postaci są często porównywane do zwierząt – podkreśla charakter swoich działań Artur Dobrzański.

To wielki zaszczyt, że możemy pracować z takim choreografem. Jego doświadczenie i talent są godne podziwu – podkreśla Katarzyna Mikiewicz wcielająca się w rolę Pani Claude. –Myślę, że cały zespół jest tego zdania, bo praca jest wyśmienita – dodaje aktorka.

– Artur Dobrzański jest konkretny. Jest zawodowcem, a w tym wypadku jest specjalistą od baroku. Aktorzy Dramatycznego zdobywają dzięki niemu nowe narzędzia, bo nie zawsze uczą się w szkołach teatralnych zachowań barokowych: tańca, gestów. Barok to wielki taniec – nie można było wykonać ruchu bez określonych gestów, więc trochę się tym bawimy – dodaje Tomasz Man, który w spektaklu odpowiada także za muzykę. – W „Skąpcu” usłyszymy różne formy muzyczne. Jest trochę klawesynu, bluesa, jazzu, rocka.

Ważną funkcję w przedstawieniu pełnią kostiumy. Określają charakter postaci. W spektaklu są nawiązania do epoki: np. peruki, ale pojawiają się również wariacje na temat baroku.

– Tworząc kostiumy poszczególnych postaci, inspirowałam się charakterami zwierząt. Na przykład Kleant jest kogutem, Frozyna – lisicą, a Marianna owcą – nadmienia Anetta Piekarska-Man odpowiedzialna za kostiumy i scenografię.

– Warto przyjść do Teatru dla samego tytułu. Literatura broni się sama – mówi Dawid Malec wcielający się w rolę zarządcy Walerego.

Multimedia i projekcje towarzyszące spektaklowi przygotowała Zuzanna Piekarska.

Premiera spektaklu „Skąpiec” odbędzie się 13 maja br. Na kolejne spektakle zapraszamy 14, 20 i 21 maja w Kinie Ton (Rynek Kościuszki 2).

Na scenie wystąpią:
– Arleta Godziszewska – Komisarz
– Paula Gogol – Marianna
– Krystyna Kacprowicz-Sokołowska – Frozyna
– Katarzyna Mikiewicz – Pani Claude
– Kamila Wróbel-Malec – Eliza
– Monika Zaborska – Pani Simon
– Marek Cichucki – Harpagon
– Dawid Malec – Walery
– Patryk Ołdziejewski – Instrumentalista
– Michał Przestrzelski – Kleant
– Grzegorz Suski – Anzelm
– Piotr Szekowski – Jakub
– Marek Tyszkiewicz – Strzałka

Bilety na spektakl w cenie:
70 zł – premierowy,
60 zł – normalny,
50 zł – ulgowy,
35 zł – studencki,

Bilety dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.


Źródło informacji: Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
fot.: M. Grześ