WIADOMOŚCI

Akcja Czysty Białystok

Już w czwartek (20 kwietnia) rozpocznie się organizowana przez Miasto trzydniowa akcja Czysty Białystok, którą zakończy Piknik Ekologiczno-Integracyjny. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się łącznie ponad 11 tys. osób. Pracownicy Urzędu Miejskiego posprzątają Las Pietrasze.

Akcja Czysty Białystok polega na wspólnym sprzątaniu przestrzeni miejskiej i jest organizowana po raz trzeci. Tegoroczna odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2023 r. Swój udział w sprzątaniu zgłosiło 131 białostockich szkół, przedszkoli, zakładów pracy, organizacji pozarządowych i innych podmiotów. W sumie to ponad 11 tys. osób, które zostaną podzielone na 130 grup.

– Jest to nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę uczestników biorących udział w naszej akcji. Bardzo nas to cieszy, bo potwierdza olbrzymie zaangażowanie mieszkańców Białegostoku w dbanie o czystość i estetykę miasta – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

W akcji wezmą również udział pracownicy Urzędu Miejskiego w Białymstoku, którzy 21 kwietnia posprzątają Las Pietrasze. Wszystkim, którzy zdecydują się na udział w akcji, Miasto zapewni rękawice ochronne i worki na zebrane odpady. Miasto zaprasza mieszkańców do udziału we wspólnym sprzątaniu.

– Jest wiele osób, którym bardzo bliskie są tematy selekcji i recyklingu odpadów. Dzięki tej akcji możemy też udowodnić, że nie odwracamy wzroku od wciąż pojawiających się dzikich wysypisk, tylko razem bierzemy się do roboty – podkreśla Rafał Rudnicki. – Naszym wspólnym działaniem oddajemy przysługę Ziemi oraz przyszłym pokoleniom. Z drugiej strony – mamy czystą przestrzeń, w której chętniej spacerujemy czy uprawiamy sport. Zachęcam wszystkich mieszkańców naszego miasta do posprzątania terenów w swoim sąsiedztwie.

W programie akcji przewidziano także przeprowadzenie warsztatów dotyczących prawidłowej segregacji odpadów i zasad obowiązujących wszystkich uczestników podczas porządkowania przestrzeni miejskiej.

Piknik Ekologiczno-Integracyjny

Podsumowaniem akcji i podziękowaniem za udział w przedsięwzięciu będzie Piknik Ekologiczno-Integracyjny. Odbędzie się w najbliższą sobotę (22 kwietnia) w godzinach 10.00-13.00 na placu przed Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki.

Podczas wydarzenia zaplanowane są różne atrakcje, w tym:

  • animacje,
  • gry i zabawy,
  • warsztaty ekologiczne,
  • pokaz wielkich baniek mydlanych,
  • kolorowanki przyrodnicze,
  • eko–tatuaże,
  • konkursy z nagrodami
  • i wiele innych.  

Uczestnicy będą mogli również skorzystać z propozycji przygotowanych przez partnerów tegorocznej Akcji „Czysty Białystok”, tj.: Muzeum Wojska w Białymstoku, Młodzieżowy Dom Kultury, Nadleśnictwo Dojlidy, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, Straż Miejska, PUHP „Lech” i Wodociągi Białostockie.

Źródło: UM Białystok
fot.: mm