WIADOMOŚCI

Laureaci „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”

Trzynaście osób i jedna organizacja otrzymały Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”.

Podczas sobotniej (22 czerwca) gali zorganizowanej w ramach Dni Miasta, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, wręczył medale tym, którzy szczególnie przysłużyli się rozwojowi i promocji Białegostoku. To wyraz uznania ich pracy i budowania dumy z naszego miasta.

– To dzięki nim Białystok się rozwija, to oni dają siebie innym na co dzień. Sprawiają, że nasze miasto staje się coraz bardziej znane w Polsce i na świecie, i to z jak najlepszej strony. Serdecznie wszystkim gratuluję – mówił Tadeusz Tuskolaski. – Niech ten medal będzie specjalnym podziękowaniem za Państwa działalność na rzecz miasta godną szczególnego uznania.

Laureatami wyróżnienia „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”, zostali:
 1. Andżelika Borys – za dbanie o polskość w miejscu, gdzie przyznawanie się do Polski i używanie ojczystego języka pociąga za sobą represje i wykluczenie. Andżelika Borys jest polską nauczycielką, szefową zdelegalizowanego przez Mińsk Związku Polaków na Białorusi. Za swoją działalność była wielokrotnie ścigana przez białoruski wymiar sprawiedliwości, przesłuchiwana przez KGB, prokuraturę oraz milicję, skazywana na wysokie kary grzywny oraz aresztu. Prześladowana przez reżim Łukaszenki, trafiła do więzienia na podstawie fałszywego oskarżenia. Oczyszczona z zarzutów, uwolniona, choć groziło jej kilkanaście lat łagrów. Razem z Andrzejem Poczobutem stanowią żywy symbol mniejszości polskiej w Białorusi, niegodzącej się z obecnym stanem rzeczy i ponoszącej za to konsekwencje.
 2. Krzysztof Dzierma – za nieprzeciętny talent, kunszt i dorobek artystyczny, który stanowi o sile białostockiego teatru i kultury oraz w wyjątkowy sposób promuje Białystok.
  Kompozytor, aktor, konsultant muzyczny w Białostockim Teatrze Lalek, wykładowca w białostockiej filii Akademii Teatralnej imienia Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Jest autorem muzyki do około 180 spektakli teatralnych, w tym ponad 50 w Białostockim Teatrze Lalek. Wielokrotnie nagradzany i wyróżniany, utalentowany twórca i wyjątkowy kompozytor. Laureat Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Białegostoku. Jako aktor kinowy niezapomniany w roli księdza Antoniego w filmowym cyklu „U Pana Boga…” w reżyserii Jacka Bromskiego.
 3. Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów „Klanza” – za ogromne zaangażowanie na rzecz wzbogacenia i uatrakcyjnienia procesu edukacji i wychowania oraz aktywizację białostoczan bez względu na wiek.
  Stowarzyszenie tworzą ludzie z pasją i pomysłami. W Białymstoku działają od 1998 roku. Pracują na rzecz wzbogacenia procesu edukacji i animacji społeczno-kulturalnej oraz aktywizacji wszystkich grup wiekowych. Źródłem metody pracy Klanzy jest pedagogika zabawy ożywiająca tradycyjne metody nauczania poprzez gry dydaktyczne i gry dyskusyjne. W Polsce działa 18 struktur lokalnych Klanzy, w tym Oddział Białostocki oraz 9 placówek patronackich. Stowarzyszenie oferuje ok. 110 autorskich programów szkoleniowych.
 4. Janusz Laskowski – za talent muzyczny połączony z wyjątkową umiejętnością zdobywania serc słuchaczy oraz piosenki, które znają wszystkie pokolenia Polaków.
  Wokalista, kompozytor i aranżer rozpoczynał swoją karierę w latach 60. Od tamtych czasów napisał pewnie kilkaset piosenek, w tym takie niezapomniane hity, jak „Beata z Albatrosa”, „Kolorowe jarmarki”, Świat nie wierzy łzom”, „Żółty jesienny liść”. Jego piosenki zna i śpiewa cała Polska. Za swoje osiągnięcia otrzymał Złotą i Platynową Płytę. Koncertował na całym świecie, także wśród Polonii ma oddanych wielbicieli. Wszędzie spotyka się z entuzjastycznymi przyjęciem. Jest mistrzem w nawiązywaniu bezpośredniego kontaktu z publicznością w wielkich salach koncertowych, a także podczas występów kameralnych.
 5. Jerzy Maksymiuk – za kunszt i ogromny dorobek artystyczny oraz za pamięć o Białymstoku – mieście swojego dzieciństwa – i sławienie go w świecie.
  Jest to światowej sławy kompozytor, dyrygent i pianista. Karierę rozpoczął w Białymstoku pod okiem Zofii Frankiewicz i Jana Tarasiewicza. Laureat ogólnopolskich i światowych nagród muzycznych, występuje jako gościnny dyrygent z najbardziej znanymi orkiestrami świata, w najsłynniejszych salach koncertowych. Nagrał ponad 100 płyt. Jako propagator i znawca muzyki współczesnej jest dyrygentem około 200 prawykonań. Przez wiele lat miał wpływ na repertuar festiwalu „Warszawska Jesień”, komponował utwory na orkiestrę i muzykę filmową. Wielokrotnie dyrygował w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Jest Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku.
 6. Janusz Ostrowski – za współtworzenie nowego oblicza Białegostoku, miasta po którym nie tylko można szybko się poruszać, ale gdzie dobrze i wygodnie się żyje.
  To samorządowiec z powołania. W białostockim Urzędzie Miejskim kierował departamentem nadzorującym miejskie inwestycje infrastrukturalne. W pracy samorządowej spędził ponad 30 lat. W tym czasie realizował kilka tysięcy mniejszych i większych inwestycji w naszym mieście. Dzięki jego pracy Białystok stał się miastem nowoczesnym i przejezdnym. Współodpowiedzialny za powstanie między innymi Trasy Generalskiej stanowiącej północny fragment obwodnicy miejskiej, tunelu im. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, zmodernizowanego oblicza Rynku Kościuszki i wielu ulic w centrum miasta.
 7. Halina Parafianowicz – za wybitne osiągnięcia naukowe, popularyzację wiedzy historycznej i tworzenie mostów, nie tylko naukowych, pomiędzy Białymstokiem a Stanami Zjednoczonymi Ameryki.
  Laureatka odznaczenia jest profesorem tytularnym, kierownikiem Katedry Amerykanistyki i Dyplomacji na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu w Białymstoku. Autorka wielu publikacji naukowych dotyczących historii XIX i XX w. krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Organizatorka i uczestniczka wielu konferencji naukowych. To z jej inicjatywy od lat w Białymstoku odbywa się prestiżowe Forum Zaawansowanych Studiów nad Stanami Zjednoczonymi im. Profesora Andrzeja Bartnickiego, które uczyniło nasze miasto jednym z najważniejszych ośrodków amerykanistycznych w Polsce i na świecie.
 8. Adam Poliński – za niekwestionowany wkład w rozwój Białegostoku, a w szczególności zaangażowanie w budowę jego nowoczesnego oblicza.
  Nagrodzony, przez blisko dwanaście lat był pierwszym zastępcą prezydenta Białegostoku. Między 2006 a 2018 rokiem, nadzorował najważniejsze departamenty Urzędu Miejskiego. Odpowiadał za inwestycje, drogi, komunikację miejską, edukację, a także urbanistykę. Brał na swoje barki najtrudniejsze projekty realizowane przez Miasto, budowę spalarni odpadów, rewaloryzację ogrodu Branickich. Nadzorował największe inwestycje drogowe – m.in. przebudowę Rynku Kościuszki, budowę trasy generalskiej, Kaczorowskiego, Legionowej, Wiejskiej, Sitarskiej i Sopoćki.
 9. Michał Probierz – za rozpoczęcie wraz z Jagiellonią Białystok drogi na szczyt, niestrudzoną wiarę w zwycięstwo, wyjątkowe osiągnięcia trenerskie oraz piękne emocje sportowe.
  Jest to prawdziwy pasjonat piłki nożnej. Trener reprezentacji Polski. Jego droga od młodzieżowych drużyn po stanowisko selekcjonera reprezentacji jest dowodem na to, że determinacja i miłość do sportu mogą zaprowadzić na szczyty. W 2008 roku na trzy lata przejął stery Jagiellonii Białystok, która pod jego wodzą zdobyła Puchar Polski i Superpuchar Polski. W 2014 roku wrócił do Białegostoku i w sezonie 2016/2017 pod jego kierownictwem Jagiellonia wywalczyła wicemistrzostwo Polski. Białostocka drużyna z trenerem Probierzem mierzyła się z najlepszymi i zajmowała wysokie miejsca w Ekstraklasie. Dlatego też w 2010 roku został wybrany trenerem 90-lecia Jagiellonii Białystok oraz Trenerem Sezonu 2014/2015.
 10. Taras Romańczuk – za talent piłkarski, niesamowitą wolę walki i podkreślanie, że w drodze na szczyt najważniejsza jest gra drużynowa oraz za uznanie Białegostoku swoją drugą ojczyzną.
  Polski piłkarz ukraińskiego pochodzenia grający na pozycji defensywnego pomocnika w Jagiellonii Białystok od lipca 2014 r. Z drużyną dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Polski. W styczniu 2017 roku został uhonorowany tytułem najlepszego defensywnego pomocnika Ekstraklasy. Kapitan Jagiellonii Białystok. Filar drużyny, z którą w sezonie piłkarskim 2023/2024 osiągnął mistrzostwo Polski. W 2018 r. zadebiutował w reprezentacji Polski, do której powrócił w tym roku. Obecnie powołany do kadry reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy Euro 2024 w Niemczech.
 11. Adrian Siemieniec – za doprowadzenie Jagiellonii Białystok na mistrzowski szczyt, wyjątkowe umiejętności trenerskie oraz znalezienie w Białymstoku swojego miejsca na ziemi.
  Trener Jagiellonii Białystok. To jemu zawdzięczamy największy sukces w historii białostockiego footbolu. Jagiellonia prowadzona przez trenera Siemieńca, po raz pierwszy w swojej 104-letniej historii, w sezonie 2023/2024 zdobyła tytuł mistrza Polski. Wyróżniony tytułem Trenera Sezonu Ekstraklasy, pracę w roli szkoleniowca rozpoczął jako 21-latek. W 2018 roku Jako asystent trenera z Jagiellonią Białystok zdobył wicemistrzostwo Polski. Teraz, prowadząc samodzielnie żółto-czerwonych, zdobył złoto.
 12. Przemysław Wierzbowski – za przypominanie, że Białystok to miasto Ludwika Zamenhofa – twórcy języka esperanto łączącego ludzi na całym świecie oraz za dbanie o to dziedzictwo.
  Jest prezesem Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (Bjalistoka Esperanto-Societo). Dzięki niemu Białystok jest wciąż stolicą esperanto. Inicjator wielu akcji związanych z Ludwikiem Zamenhofem, esperanto oraz ideami integracyjnymi, bliskimi Zamenhofowi. Do najbardziej znaczących należą: Białostockie Dni Zamenhofa, które odbywają się w Białymstoku w okolicach urodzin twórcy tego języka w grudniu i już 24 razy przyciągnęły do naszego miasta esperantystów z całego świata. To także konkurs literacki „Esperanto łączy ludzi”, na który napływają prace z całego świata, wydawanie pisma „Bjalistokaj kajeror”, czy biblioteka książek w języku esperanto.
 13. Wiesław Wróbel – za niestrudzone popularyzowanie wiedzy o historii Białegostoku oraz pasję do odkrywania jej kolejnych kart.
  Historyk, bibliotekoznawca, popularyzator wiedzy o przeszłości naszego miasta i regionu. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu publikacji na ten temat. Najbardziej znanymi i lubianymi są jego monografie ulic, na przykład Kilińskiego, Świętojańskiej lub Św. Rocha, ale też poszczególnych kamienic lub fabryk dawnego Białegostoku. Nazywany „tropicielem mikrohistorii Białegostoku”, otrzymał stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Jest zastępcą dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia.
 14. Bożena Zawadzka – za ogromny wkład w budowanie nowoczesnego oblicza Białegostoku, miasta z nowymi ulicami, po którym jeździ się płynnie i komfortowo.
  Trzydzieści lat życia zawodowego spędziła w samorządzie Białegostoku, ostatnie pięć lat pracy – jako dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. Wśród pierwszych inwestycji, przy których pracowała, był tunel Fierdolfa Nila i ulice pod nim, później ul. Popiełuszki, przedłużenie Hetmańskiej, Piastowskiej, Rynek Kościuszki i wiele innych… Ukoronowaniem jej zawodowej kariery była największa drogowa inwestycja w Białegostoku – Trasa Niepodległości, która domknęła niemal 30 km pierścień obwodnic miejskich.

Honorowe Wyróżnienie „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu” prezydent Białegostoku ustanowił w styczniu 2022 r. Przyznawane jest osobom, instytucjom, organizacjom w szczególny sposób zasłużonym Miastu Białystok. W tym roku zostało przyznane po raz trzeci.

Źródło informacji i grafika: UM Białystok
opr.: mm