Warto wiedziećWIADOMOŚCI

Zarabiali na fikcyjnym obrocie paliwami płynnymi

Dwie osoby zatrzymane podejrzane o zbrodnię fakturową w obrocie paliwami, przejęte ponad 80 tys. zł w różnej walucie i zabezpieczone mienie warte 7,5 mln zł, to efekt kolejnych działań CBŚP i Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. Akcja została przeprowadzona w ramach jednego z wątków bardzo skomplikowanego śledztwa, w którym występuje już ponad 200 podejrzanych.

Śledztwo, dotyczące działania dwóch współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem podatku od towarów i usług, w związku z wewnątrzwspólnotowym obrotem paliwami płynnymi jest prowadzone od kilku lat. Jest to śledztwo wielowątkowe o charakterze międzynarodowym, obejmujące swoim zakresem kraje Unii Europejskiej, jak i spoza UE m.in. Wielkiej Brytanii oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Wyjaśnianiem kolejnych wątków sprawy zajmowali się funkcjonariusze różnych instytucji. W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2014-2017 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym. Jak ustalono proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie tymi towarami w ramach międzynarodowych dostaw, za pośrednictwem łańcucha firm, które następnie dokonywały sprzedaży paliw na terenie kraju nie odprowadzając należnych podatków, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa. Działalność ta spowodowała uszczuplenia Skarbu Państwa na prawie miliard złotych.

Aktualnie w śledztwie występuje ponad 200 podejrzanych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono majątek należący do podejrzanych wart ponad 30 mln zł. Zajęto między innymi środki finansowe w gotówce i lokatach bankowych, udziały w spółkach oraz nieruchomości.
Na podstawie zebranego materiału dowodowego, policjanci z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali kolejne 2 osoby. Podczas akcji, w domu jednego z zatrzymanych funkcjonariusze znaleźli zakamuflowaną szufladę, w której ukryte było ponad 80 tys. zł w różnej walucie. Zatrzymanym w Prokuraturze Regionalnej w Białymstoku przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia zbrodni fakturowej oraz przestępstw karno-skarbowych. Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku zatrzymani zostali tymczasowo aresztowani. Śledczy ustalili, a następnie zabezpieczyli mienie należące do podejrzanych warte ponad 7,5 mln zł.
Sprawa jest rozwojowa.

Źródło informacji i fot.: CBŚP