SPORT

Mistrzostwa Polski Kettlebell Lifting w Choroszczy!

Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński wraz z Marcinem Fiodorowem – prezesem Sparty Fit, a także z Polską Federacją Sportów Odważnikowych oraz Szkołą Podstawową im. H. Sienkiewicza w Choroszczy zapraszają do Choroszczy na Mistrzostwa Polski Kettlebell Lifting. Sporty siłowe królować będą w Choroszczy w pierwszy weekend kwietnia 2023 roku. Udział w zawodach potwierdzili obecni Mistrzowie Świata oraz Europy w swoich dyscyplinach i kategoriach wagowych. Będzie to więc prawdziwa uczta dla fanów sportów odważnikowych. Tego w Choroszczy jeszcze nie było! Wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie!

Kettlebell Lifting (Girevoy Sport) to sport wywodzący się zza wschodniej granicy, niemniej obecnie popularny jest na całym świecie. Występy indywidualne zawodników podczas zawodów trwają 10 minut i mogą być wykonywane oburącz, jak również jednorącz – uzależnione jest to od wybranego ćwiczenia. Wyjątkiem od tej reguły jest sztafeta, która trwa 12 minut, a biorą w niej udział 4 osoby. Kettlebell Lifting, zarówno w Polsce, jak i za granicą uprawiany jest w równych proporcjach zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn.

Najmłodsi zawodnicy mają 10 lat, a limit dla najstarszych nie jest określony. Podczas zawodów, dokonywany jest podział na osoby początkujące, które startują w Turnieju Początkujących oraz na osoby zaawansowane – startujące w Mistrzostwach Polski.

Różnica między kategoriami to waga odważników. W Turnieju Początkujących, waga bazowa dla kobiet to 12 kg, a dla mężczyzn 16 kg. Podczas Mistrzostw Polski z kolei, kobiety startują z odważnikami 16- lub 20-koligramowymi, zaś mężczyźni startują z dwoma odważnikami: 24- lub 28-kilogramowymi.

Zawodnicy mają za zadanie podrzucać kettlebell w określony sposób przez 10 minut bez przerwy. Dyscypliny to: Długi cykl, Jerk i Rwanie.

Mega emocje czekają więc wszystkich, którzy odwiedzą halę sportową w Szkole Podstawowej im. H Sienkiewicza w Choroszczy (ul. Powstania Styczniowego 26A) w weekend 1 i 2 kwietnia 2023 roku!
Tym bardziej, że udział w zawodach zgłosili obecni Mistrzowie Świata i Europy w swoich dyscyplinach i kategoriach wagowych, m.in. Robert Jędrzejewski, Andrzej Jodłowski, Marcin Filipiak; Mistrz Europy Daniel Gołębiewski i wielu Mistrzów Polski różnorodnych kategorii i wag. Jako trener pojawi się również prekursor kettlebell w Polsce – Lech Kledzik. Sędziować Mistrzostwa Polski Kettlebell Lifting w Choroszczy będą sędziowie rangi międzynarodowej m.in.: Agnieszka Korol oraz Anna Kledzik-Rogóyska.To będzie prawdziwa uczta dla fanów sportów odważnikowych!

Harmonogram Mistrzostw Polski Kettlebell Lifting w Choroszczy:

SOBOTA 1 kwietnia 2023 roku
  • godz. 9:00-10:30 – ważenie (1)
  • godz. 11:00-12:30 – starty cz. 1
  • godz. 12:30-14:00 – przerwa obiadowa
  • godz. 14:00-17:30 – starty cz. 2
  • godz. 16:00-17:00 – ważenie (2)
  • godz. 18:00 – dekoracje zawodników
NIEDZIELA, 2 kwietnia 2023 roku
  • godz. 9:00-12:45 – starty
  • godz. 13:00 – dekoracje zawodników

Wstęp na zawody jest wolny.

Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkich do kibicowania!

Patronat nad zawodami objął Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński.

Organizatorami wydarzenia są: Polska Federacja Sportów Odważnikowych, a także białostocki Klub Sportowy Sparta Fit, którego prezesem jest Marcin Fiodorow.

Polska Federacja Sportów Odważnikowych (PFSO) powstała 24 lutego 2016 roku. Obecnie zrzesza 6 klubów z całej Polski, w tym białostocki Klub Sportowy Sparta Fit. Liczba osób uprawiających Kettlebell Liftingmierzona jest w setkach i z każdym rokiem rośnie. Od momentu założenia, Federacja działa i rozwija się prężenie, czego wynikiem są rezultaty zrzeszonych w niej sportowców, osiągane zarówno na zawodach krajowych, jak i międzynarodowych. Reprezentanci PFSO podczas każdych spotkań międzynarodowych zajmują podium; w tym gronie są już mistrzowie Europy i Świata. Podczas Pucharu Europy, który odbył się 5-6.11.2022 w Ostrowie Wielkopolskim, w klasyfikacji drużynowej dorosłych, Polska uplasowała się na drugim miejscu wśród obecnych 13 startujących krajów.

W Polsce regularnie odbywają się zawody Kettlebell Liftingrangi Pucharu Polski, jak i Mistrzostw Polski. Oprócz tego, przeprowadzane są inne lokalne imprezy. Na arenie międzynarodowej, PFSO należy do największej Federacji Kettlebell Lifting na świecie: International Union of Kettlebell Lifting (IUKL). Od przyszłego roku Polska Federacja Sportów Odważnikowych dołączy także do Mistrzostw Krajów Bałtyckich.

Źródło informacji i grafika: Urząd Miejski w Choroszczy