EDUKACJA

Zmierzą się w półfinale olimpiady ZUS

7 marca odbył się wojewódzki etap olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. W naszym województwie wystartowało w nim aż 20 zespołów. Półfinał odbył się w Zespole Szkól Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

To już dziewiąta edycja „Lekcji z ZUS” organizowana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Od 2014 r. w „Lekcjach z ZUS” wzięło udział łącznie ponad 516 tys. uczniów. Uczniowie mogą sprawdzić swoją wiedzę na temat ubezpieczeń społecznych w olimpiadzie ZUS i powalczyć o tytuł zwycięzcy. Najlepsi reprezentować będą województwo w ogólnokrajowym etapie olimpiady już 5 kwietnia br. w Centrali ZUS.

Nagrody rzeczowe i indeksy

Startujący uczniowie mogą wygrać w olimpiadzie wiele cennych nagród. Już na etapie wojewódzkim najlepsi otrzymali bony do EMPIK-u, które kwotowo były zróżnicowane w zależności od zajętego miejsca. Laureaci poziomu ogólnopolskiego konkursu mogą liczyć na coś dużo cenniejszego – są to nagrody rzeczowe takie jak laptopy, czytniki e-book i tablety oraz przyrzeczenie indeksu lub dodatkowe punkty w rekrutacji na dobre uczelnie w całej Polsce. Tytuł finalisty olimpiady zwalnia też uczniów z części pisemnej egzaminu zawodowego technika ekonomisty i technika rachunkowości.

Prawie 1 tysiące uczniów z województwa

– W tym roku w pierwszym etapie szkolnym wzięło udział blisko 36 tys. uczniów z ponad 1 tys. szkół średnich z całej Polski. W województwie podlaskim w początkowym starciu wzięło udział 546 uczniów z 24 szkół. W pierwszej rundzie olimpiady wszyscy uczniowie pisali testy samodzielnie, a dopiero po ich ocenie wybrano trzy najlepsze prace ze szkoły. Dzisiaj, podczas konkursu wojewódzkiego, współpracowali jako zespół. Uczniowie musieli zmierzyć się z 25 pytaniami wielokrotnego wyboru. Na rozwiązanie testu było tylko 30 minut – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Najlepsze szkoły w Podlaskiem

Komitet Wojewódzki wyłonił zwycięzców, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów w najkrótszym czasie. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Wysokiem Mazowieckiem: Joanna Mastalerczuk, Mateusz Wilaszek i Rafał Grabowski. To oni będą reprezentować nasze województwo w finale ogólnopolskim, który odbędzie się za miesiąc w Centrali ZUS. Drugie miejsce przypadło uczniom z II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Zygmunta Podhorskiego W Suwałkach. Na trzecim miejscu znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Handlowo – Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku.

Wiedza na przyszłość.

– Nasza zwycięska trójka półfinalistów olimpiady „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych” jako jedyna odpowiedziała prawidłowo na 25 pytań w zaskakująco krótkim czasie 8 min 5 sekund. Zapytani czy wiedza z dziedziny ubezpieczeń społecznych przyda im się w życiu bez wahania potwierdził, że z całą pewnością, na przykład przy zakładaniu własnej firmy – dodaje rzeczniczka.

Tekst i fot.: Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego