KULTURA I ROZRYWKA

Moesowie z Choroszczy i nie tylko

Muzeum Podlaskie zaprasza na promocję publikacji poświęconej historii rodziny Moesów. Moesowie odegrali znacząca rolę nie tylko w historii Choroszczy, gdzie stworzyli jeden z  większych ośrodków przemysłu włókienniczego, ale także innych miejscowości na ziemiach polskich.

Ostatni z właścicieli fabryki Carl August Moes [II] od początku l.90. XIX w. pełnił wiele funkcji publicznych w Białymstoku, w którym to mieście był na tyle poważaną osobistością, że jedna z ulic w pobliżu dworca kolejowego została nazwana od jego nazwiska.

Inni potomkowie założyciela zakładów w Choroszczy Christiana Augusta Moesa, obierali różne drogi rozwoju. Kamil Alfred został właścicielem gospodarstwa ogrodniczego Nowosiółach, a wybitny podlaski historyk i społecznik Zygmunt Gloger stawiał go za wzór nowoczesnego gospodarza i patrioty.

Z kolei Konstanty Moes, który do rodowego nazwiska przyjął przydomek Oskargiełło bardzo zaangażował się w propagowanie naturalnych metod leczenia. W okolicach Otwocka założył zakład przyrodoleczniczy i opublikował kilka książek poświęconych tematyce wegetarianizmu i zdrowego trybu życia.

Aleksander Juliusz rozwinął przemysł papierniczy w Wierbce i Sławinowie i założył stadninę koni w Udorzu. Jeden z synów, zainspirował niemieckiego pisarza Tomasza Manna do stworzenia postaci Tadzia w noweli „Śmierć w Wenecji”.

W publikacji przedstawiona została historia rodu od pojawienia się na ziemiach polskich w l. 30 XIX w. uzupełniona o biogramy najbardziej znanych przedstawicieli tej rodziny.

7 stycznia 2023 r., godz. 16.00
Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, ul. Pałacowa 2

Wstęp wolny


Źródło informacji i grafika: Muzeum Podlaskie w Białymstoku