KULTURA I ROZRYWKAWYDARZENIA NADCHODZĄCE

26 sierpnia 2022r. – Akwarelowe pejzaże Podlasia – wędrówka

Podlaski Instytut Kultury zaprasza do Spodków 26 sierpnia (piątek) o godz. 18.00 na wernisaż Krzysztofa Chyżego – Akwarelowe pejzaże Podlasia – wędrówka.

Wystawa to o podsumowanie programu artystycznego pod taką nazwą. Została zrealizowana przy wsparciu i udziale Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku w ramach otrzymanego w 2022 roku Stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami.

Nie chcę zajmować miejsca po to, żeby je tylko utrzymywać. Opanować, zachłysnąć się zdobyczą i spocząć na laurach. Kopiować z zadowoleniem uzyskany schemat. Zawsze pozostaje wiele kolejnych działań, poszukiwań. Nie ma czegoś takiego jak najlepsza praca, zdobyty szczyt swoich możliwości i potem tylko zachowawcza kontynuacja. Śmierć własnej twórczości to zamknięcie się na ogrodzonym terenie i brak zmian. Jest tyle terytoriów godnych zainteresowania oraz poznania i wszelkich działań – mówi o swojej twórczości Krzysztof Chyży.

Akwarelowe pejzaże Podlasia - Sokoły
Akwarelowe pejzaże Podlasia - Tykocin

Krzysztof Chyży – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej (1993) oraz Wydziału Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie w 2019 roku uzyskał dyplom w pracowni prof. Aleksandra Dymitrowicza (malarstwo) i prof. Przemysława Pintala (multimedia). W swej działalności twórczej, która obejmuje malarstwo indywidualne, szczególnie technikę akwareli i akrylu pragnie poznawać i zdobywać ciągle nowe obszary. Od 2010 bierze udział w warsztatach i plenerach organizowanych przez Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku. Od 2016 uczestniczy w Międzywojewódzkich Wystawach Akwareli w Rzeszowie. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z zakresu upowszechniania kultury w internecie – Kultura w sieci w 2020 roku. W swoim dorobku ma udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych, a także liczne nagrody oraz wyróżnienia w przeglądach, wystawach i biennale. Członek białostockiej grupy BOCHEMIA, zrzeszającej kilkanaście osób, dla których malarstwo, rysunek i fotografia to pasja i sposób na życie, wspólne działania i wymiana doświadczeń. Bierze udział w działalności Galerii Marchand w Białymstoku.


Tekst i grafika: Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku