KULTURA I ROZRYWKA

Plakaty Teatru Dramatycznego na zagranicznych konkursach

Plakaty Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki po raz kolejny biorą udział w prestiżowych konkursach graficznych. Prace Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha zakwalifikowały się na festiwale w Armenii, Stanach Zjednoczonych, Ekwadorze i na Słowacji.

Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach to absolwenci Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Młodzi i utalentowani graficy od lat współpracują z Teatrem Dramatycznym. Twórcy większości graficznych informacji do teatralnych spektakli są laureatami wielu nagród i wyróżnień.

Chętnie biorą również udział w różnych wystawach w Polsce i za granicą.

Plakaty do spektakli „Samobójca” oraz „Pensjonat Pana Bielańskiego” zakwalifikowały się na Festiwal w Erywaniu, a plakaty do przedstawień „Błoto” i „Samobójca” na 11. Triennale Plakatu w Trnavie.

Prace grafików zostaną zaprezentowane także na Biennale Plakatu w Ekwadorze oraz wystawie 22. Colorado International Invitational Poster Exhibition.

Znalezienie się wśród osób zakwalifikowanych do tych przeglądów jest dla nas wielkim wyróżnieniem. Triennale Plakatu w Trnawie jest największym na Słowacji międzynarodowym konkursem aktualnego plakatu światowego. Festiwal plakatu teatralnego w Armenii jest również bardzo ciekawym wydarzeniem, dopuszczającym do konkursu wyłącznie plakaty teatralne, co tworzy okazję do przyjrzenia się współczesnemu plakatowi o tej tematyce. 22. Colorado International Invitational Poster Exhibition to zapoczątkowana w 1979 roku wystawa, na którą zostają zaproszeni wybrani graficy z całego świata. Jesteśmy ciekawi, w jaki sposób nasze prace będą zestawione z innymi plakatami, jak będą wchodzić w dialog korespondując ze sobą formą bądź tematyką. Natomiast biennale w Ekwadorze to konkurs, który od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem – w tym roku nadesłano ponad 11 000 plakatów z 84 krajów. Możliwość zaprezentowania naszych prac na tych wystawach tym bardziej jest dla nas wielkim zaszczytem – mówią Agnieszka Popek-Banach i Kamil Banach.

Jury poszczególnych konkursów tworzą wybitni graficy, krytycy sztuki i designu, architekci czy dyrektorzy instytucji kultury.

Prezentacja plakatów na tych prestiżowych wydarzeniach to wielkie wyróżnienie. Jest to również doskonała okazja do promowania zarówno Teatru Dramatycznego, jak i naszego miasta i regionu. Budujący jest fakt, że teatralne plakaty już po raz kolejny zostały dostrzeżone na arenie międzynarodowej. Prace naszych grafików zakwalifikowały się m.in. na wystawę w Sofii w 2019 roku czy na konkurs w Boliwii. Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy Agnieszki i Kamila – dodaje dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora Teatru.

tekst i grafika: dramatyczny.pl