WIADOMOŚCI

Miejsce Pamięci o pierwszych ofiarach hitleryzmu …

Jutro (3 lipca 2022r.) przypada 81 rocznica zamordowania przez Niemców, białostockich Żydów. To dobra okazja do odwiedzenia Miejsca Pamięci.

pomnik ku czci zamordowanych Żydów, Polaków i Białorusinów

Nie wszyscy mieszkańcy Białegostoku i okolic wiedzą, że w Lesie Pietrasze jest Miejsce Pamięci, upamiętniające właśnie to i późniejsze wydarzenia. W tym miejscu został postawiony pomnik, na którym są dwie tablice z napisami w języku polskim i hebrajskim.

Na górnej tablicy, można przeczytać w języku polskim: Ku czci Białostoczan, pierwszych ofiar hitleryzmu – 5000 Żydów zamordowanych w dniach 3 i 12.VII.1941 oraz 100 Polaków i Białorusinów zamordowanych w okresie późniejszym. Ten sam tekst jest na dolnej tablicy tylko w języku hebrajskim.

Być może warto w niedzielę wybrać się tam samemu, bądź też z rodziną, aby to Miejsce Pamięci pokazać młodszemu pokoleniu, żeby takie tragedie nigdy nie zostały zapomniane.

drogowskaz do Miejsca pamięci

Do Miejsca Pamięci możemy dojść od strony os. Pietrasze, niedaleko przystanku końcowego „9” przy ulicy Władysława Wysockiego. Jest tam szlak czerwony pieszy, a tuż przy drodze jest znak kierujący do Miejsca Pamięci – Pietrasze 1500m.

Do tego miejsca możemy też dojść od strony Alei 1000-lecia Państwa Polskiego. Jeżeli chcemy skorzystać z tej drogi, to po wyjeździe z Białegostoku, w kierunku Augustowa, należy skręcić w prawo, na zjeździe do lasu. Jest tam ten sam czerwony szlak pieszy, tylko w przeciwnym kierunku.

Do zobaczenia na czerwonym szlaku i doceńmy to, że możemy tam pójść i w każdej chwili wrócić. Ich droga niestety prowadziła tylko w jedną stronę … Niech spoczywają w pokoju.

tekst i fot.: mm