KULTURA I ROZRYWKA

Konkurs fotograficzny „Sposoby widzenia”

Białostocki Ośrodek Kultury ogłasza XII edycję Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia”. Konkurs trwać będzie od 27 czerwca do 22 września 2022 roku.


”Każdy rysunek lub obraz, który stosował perspektywę, proponował widzowi rolę jedynego, niepowtarzalnego centrum świata. Aparat fotograficzny (…) udowodnił, że takie centrum nie istnieje.”

Ostatnie lata rozwoju obrazowania, narracji i mediów wizualnych doskonale pokazują, że to właśnie sposób widzenia, jaki przyjmujemy, kształtuje nasz odbiór świata. Powyższy cytat pochodzi z książki „Sposoby widzenia” powstałej na podstawie cyklu telewizyjnego, którego gospodarz, brytyjski pisarz John Berger, odwiedzał największe muzea, omawiał dzieła światowej sztuki i z zaproszonymi do studia gośćmi zastanawiał się, jak widzimy i odczuwamy otaczający nas świat.

My też poszukamy odpowiedzi na to pytanie, a szukać będziemy wśród prac uczestników konkursu, do którego zapraszamy i profesjonalistów, i amatorów.
Konkurs odbędzie się już po raz 12. Uznaliśmy, że jego poprzednia formuła wymagała rozwinięcia, dlatego postanowiliśmy odświeżyć jego nazwę, a zarazem hasło przewodnie. Nie będzie to już więc „Człowiek obok mnie”, ale „Sposoby widzenia”. Zmianie nie ulegnie cykliczność konkursu, więc jego kolejną edycję planujemy w 2024 roku. Kto wie z jakimi wyzwaniami będziemy się wtedy mierzyć?

Wprowadziliśmy też nową kategorię konkursową – Drżenia, w której można będzie się wykazać fotograficzną odwagą, zarówno formalną, jak i techniczną. W poprzednich edycjach brakowało nam pewnej odskoczni od ułożonej i poprawnej formalnie fotografii. Dajemy więc możliwość wyrażenia siebie w fotografii eksperymentalnej, niekonwencjonalnej i autorskiej.

Zaawansowane, obecnie dostępne środki technologiczne służące do obrazowania rzeczywistości sprawiły, że realizacja zamierzeń i wizji nie zależy już w tak dużym stopniu od edukacji czy doświadczenia użytkownika sprzętu fotograficznego. Takie doświadczenie jednak na pewno pomaga. Zachęcamy w związku z tym do ciągłego poszerzania wiedzy i horyzontów i mamy nadzieję, że nasz konkurs będzie dla uczestników inspiracją i impulsem do poszukiwań.
Zachęcamy do udziału w konkursie!


Najważniejsze informacje o konkursie

XII edycja Konkursu Fotograficznego Ogólnopolskiego Przeglądu Fotografii Współczesnej „Sposoby widzenia” trwa od 27 czerwca do 22 września 2022 roku (terminu rozstrzygnięcia konkursu i wernisażu pokonkursowego).
Ostateczny termin zgłaszania fotografii to 8 września 2022.

Prace będą oceniane w formule:

  • zdjęcia pojedynczego,
  • reportażu
  • kategorii Drżenia (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć).

Wydarzenie organizowane jest przez Białostocki Ośrodek Kultury od 2000 roku, w systemie biennale. Konkurs kierowany jest do pełnoletnich osób fizycznych i ma charakter otwarty.

Zdjęcia oceni jury złożone z profesjonalistów fotografików i znawców sztuki fotograficznej.

Laureatom Konkursu – autorom nagrodzonych zdjęć – zostaną przyznane nagrody pieniężne:

  • nagroda GRAND PRIX za zdjęcie pojedyncze w kwocie 1300 zł brutto,
  • nagroda GRAND PRIX za reportaż w kwocie 1300 zł brutto,
  • wyróżnienie specjalne za zdjęcie pojedyncze w kwocie 800 zł brutto
  • wyróżnienie specjalne za reportaż w kwocie 800 zł brutto
  • nagroda specjalna DRŻENIA (zdjęcie pojedyncze lub cykl zdjęć) za fotograficzną odwagę formalną i techniczną w kwocie 800 zł brutto

Wybrane przez jury zdjęcia zostaną także zaprezentowane podczas wystawy w Białostockim Ośrodku Kultury oraz w internecie w drugiej połowie września.

Na zdjęcia i niezbędne informacje (szczegóły w naszym regulaminie) czekamy do 8 września 2022 WYŁĄCZNIE pod adresem e-mail: m.pawlukiewicz@bok.bialystok.pl
W temacie wiadomości proszę wpisać: Konkurs „Sposoby widzenia” oraz swoje imię i nazwisko.

Prace powinny być udostępnione za pomocą linku do fotografii znajdujących się na zewnętrznym serwerze sieciowym.

W tym celu można wykorzystać ogólnodostępne i darmowe usługi dysków sieciowych (m.in. Google Drive, OneDrive, Apple Cloud i inne).

Link do pobrania fotografii musi być dostępny do czasu rozstrzygnięcia konkursu czyli 22 września 2022 roku.

Regulamin konkursu i Załącznik – oświadczenie można znaleźć na stronie: bok.bialystok.pl

Tekst i grafika: BOK