WIADOMOŚCI

Tylko połowa złożyła deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw

Do 30 czerwca właściciele lub zarządcy budynków mają obowiązek złożyć w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracje dotyczące źródeł ciepła i spalania paliw – przypomina serwis Prawo.pl. Zobowiązanie to dotyczy zarówno domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych czy pawilonów handlowo-usługowych.

Jak podaje Prawo.pl, do 20 czerwca w systemie CEEB złożono 4 mln 874 tys. deklaracji, w tym 265 tys. dla budynków niezamieszkałych. To raptem połowa wszystkich punktów adresowych. Ze statystyk Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, który prowadzi rejestr, wynika, że wnioski składane są głównie w formie papierowej w urzędach gmin i miast.

Joanna Niedźwiecka, rzecznik prasowy Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w wypowiedzi dla PAP zaznacza, że dane statystyczne generowane przez ewidencję zawierają tylko deklaracje wprowadzone do systemu, nie obejmują natomiast deklaracji papierowych złożonych w gminach, których może być wiele więcej.

Zgodnie z ustawą, na wprowadzenie danych do systemu gminy mają 6 miesięcy (w przypadku budynków już istniejących) lub 30 dni w przypadku nowo wybudowanych, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca ubiegłego roku. Jak wskazuje Prawo.pl, do GUNB docierają jednak sygnały, że w wielu urzędach utworzyły się już zatory.

„Jak to u nas, wszyscy czekają na ostatnią chwilę i stąd zatory w gminach, a wójtowie i burmistrzowie nie zatrudniali dodatkowych ludzi do obsługi tych wniosków. W niektórych województwach niektórzy obywatele musieli złożyć wnioski na potrzeby lokalnych programów antysmogowych. Być może nie wiedzą, że muszą złożyć podwójną deklarację” – mówi, cytowany przez Prawo.pl, Leszek Świętalski, dyrektor biura Związku Gmin Wiejskich RP.

Za niezłożenie deklaracji w terminie grozi grzywna do 500 zł, która jest wymierzana na zasadach ogólnych kodeksu wykroczeń. Grzywna ma stanowić dochód własny gminy.

Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, ewidencja obejmuje źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które w tej chwili nie wymagają pozwoleń „emisyjnych” ani zgłoszenia w myśl przepisów Prawa ochrony środowiska.

Zgłosić należy piece i kotły:
  • gazowe,
  • węglowe
  • na pellet,
  • piecokuchnie,
  • kominki,
  • pompy ciepła
  • ogrzewanie z sieci.

W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych zrobi to zarządca.

Pełny tekst artykułu: https://www.prawo.pl/samorzad/wpis-do-centralnej-ewidencji-emisyjnosci-budynku,515764.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom