KULTURA I ROZRYWKA

Premiera „Makbeta” za nami…

14 maja, w sobotę, w Kinie TON odbyła się premiera spektaklu Teatru Dramatycznego „Makbet” w reżyserii Grzegorza Suskiego. Widzowie którzy przyszli obejrzeć to klasyczne dzieło, na pewno się nie zawiedli. Świadczyć o tym może, długo nie milknąca burza oklasków na koniec przedstawienia.

W związku z remontem budynku Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, spektakl odbył się w Kinie TON, co na pewno nie było ułatwieniem dla aktorów. Aktorzy, nie ograniczali się tylko do gry na scenie. Byli na widowni, balkonie, …przez co, niemal „namacalnie” blisko widza. To na pewno wymagało dużo większego wysiłku i kreatywności ale też potęgowało odczucia widzów.

Oklaski na koniec, to dowód, że przedstawienie widzom się podobało.

Oprócz gry aktorów, trudno było nie zauważyć gry świateł i muzyki.

Grzegorz Suski – reżyser spektaklu, który odpowiadał również za choreografię, muzykę i scenografię – podkreśla w spektaklu rolę kobiet. Sztuka opowiada również o żądzy władzy, konsekwencjach podejmowanych decyzji czy walce dobra ze złem.

Nie wiemy dokładnie, w jakim czasie rozgrywa się akcja. Myślę, że jest to ukłon w stronę Shakespeare’a, który właśnie dlatego jest uniwersalny i traktuje o naturze ludzkiej, uwikłanej w żądzę, pragnienia, uczucia i emocje. Opowiada o wszystkim, co się rodzi w naszych głowach, sercach i co się dzieje, gdy wpuścimy do nich zło – zauważa Justyna Godlewska-Kruczkowska kreująca rolę Lady Makbet.

Aktorzy występujący w sztuce podkreślają genialność wielkiego Stratfordczyka oraz cały czas aktualne przesłanie dramatu.

Wielkość autora polega przede wszystkim na tym, że pisał o człowieku i to dotyczy każdego. Geniusz Shakespeare’a się nie starzeje. Problemy są ciągle takie same, ten ból, fałsz, śmiech, te łzy – ciągle takie same. Poprzez pryzmat naszych doświadczeń, naszego wieku, naszych okoliczności eksponujemy to wszystko – mówi Krzysztof Ławniczak grający Macduffa.

Dodatkową atrakcją było zaproszenie grupy rekonstrukcyjnej „Trzaskawica”. Przed Kinem Ton, można było zobaczyć szałas, stół drewniany, ławy okryte skórami, rekonstruktorów ubranych w średniowieczne stroje, uzbrojonych w tarcze i miecze, to wszystko miało na celu wprowadzenie widzów w klimat przedstawienia. ..

Tak więc, widzowie, którzy przyszli na premierę na pewno nie żałują.

A tych, którzy nie byli, zapraszamy do obejrzenia spektaklu w dniach:
20 i 21 maja o godz. 19:00 w Kinie TON.

Bilety dostępne są w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

Natomiast już w czerwcu zespół Teatru Dramatycznego pokaże „Makbeta” w Macedonii Północnej podczas International Bitola Shakespeare Festival. Prezentacja spektaklu odbędzie się w ramach projektu „Kierunek Szekspir” finansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (program „Promocja kultury polskiej za granicą”).

opr.: mm