PrzestępczośćWIADOMOŚCI

Tir wypełniony nielegalnymi papierosami

Blisko 700 tys. paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy, o szacunkowej wartości ponad 10 mln złotych ujawnili funkcjonariusze podlaskiej Straży Granicznej i Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Nielegalny towar wjechał do Polski z Litwy na naczepie samochodu ciężarowego. Kontrabandę przewoził 39 – letni obywatel Polski, który już usłyszał zarzuty w Prokuraturze Rejonowej w Białymstoku.

Funkcjonariusze Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej i KAS z Białegostoku w ramach wspólnych działań na drodze S8 w gminie Wasilków (powiat białostocki) wytypowali do kontroli tira na polskich numerach rejestracyjnych. W trakcie sprawdzania ciężarówki okazało się, że w naczepie, za kilkoma paletami z drewnem, w kartonowych pudłach znajdują się ogromne ilości papierosów bez polskich znaków akcyzy. W sumie funkcjonariusze SG i KAS ujawnili w naczepie blisko 700 tys. paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł. Gdyby nielegalny towar trafił do sprzedaży, Skarb Państwa straciłby ponad 16  mln zł.

Wobec kierowcy ciężarówki wszczęte zostało śledztwo, które nadzorowane jest przez Prokuraturę Rejonową w Białymstoku. Mężczyzna decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Za tak duży przemyt grozi mu kara pobawienia wolności nawet do 10 lat.

tekst i fot.: mjr SG Katarzyna Zdanowicz – Rzecznik Prasowy Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej