WIADOMOŚCI

Przejęto ponad 750 litrów bimbru

  • Funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zlikwidowali w gm. Turośń Kościelna (pow. białostocki) magazyn i rozlewnię nielegalnego alkoholu.
  • Podczas akcji mundurowi zabezpieczyli ponad 750 litrów tzw. bimbru.
  • Trzy osoby usłyszały zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Grożą im wysokie grzywny.

Funkcjonariusze KAS z Białegostoku weszli na jedną z prywatnych posesji w gm. Turośń Kościelna w powiecie białostockim. W pomieszczeniu gospodarczym znajdującym się na jej terenie mundurowi ujawnili magazyn oraz rozlewnię nielegalnego alkoholu. Na miejscu zabezpieczono baniaki i butelki, w których łącznie znajdowało się ponad 750 litrów tzw. bimbru o różnej mocy.

Funkcjonariusze znaleźli również kilkadziesiąt rodzajów aromatów spożywczych i syropów, wykorzystywanych do zabarwiania wyrobu. Były tam także etykiety oraz szklane i plastikowe butelki przygotowane do wypełnienia alkoholem i dalszej dystrybucji.

Obecni na miejscu trzej mężczyźni w wieku 23, 27 i 42 lat usłyszeli już zarzuty z kodeksu karnego skarbowego. Grożą im wysokie grzywny. Mundurowi ustalają, skąd pochodził zabezpieczony alkohol. Sprawa jest rozwojowa.

Próbki zatrzymanego alkoholu trafią do badań w Laboratorium Celnym w Białymstoku. KAS przestrzega przed kupowaniem i spożywaniem alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł, ponieważ może on być niebezpieczny dla zdrowia konsumentów. Laboratoria celne niejednokrotnie potwierdzały wykorzystanie alkoholu technicznego służącego m.in. do produkcji płynów do spryskiwaczy i podpałek do grilla jako dodatku do tzw. bimbru oferowanego do sprzedaży na czarnym rynku.

tekst i fot.: Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku