WIADOMOŚCI

Ruszyły wypłaty trzynastej emerytury

Ponad 6,5 tys. emerytów i rencistów w województwie podlaskim otrzymało w piątek trzynastą emeryturę w łącznej kwocie ponad 8,8 mln zł. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił tego dnia w całym kraju dodatkowe świadczenie ponad 909 tys. uprawnionych, na kwotę ponad 1,2 mld złotych. Trzynastka „na rękę” wynosi 1217,98 zł.

– 1 kwietnia ZUS rozpoczął wypłatę trzynastej emerytury. Zgodnie z ustawą jej wysokość wynosi tyle, co najniższa emerytura obowiązująca od 1 marca danego roku. W tym roku trzynastka to kwota 1338,44 zł brutto. Do końca tygodnia białostocki Oddział ZUS wypłaci jeszcze dodatkową gratyfikację 63,5 tys. świadczeniobiorcom na kwotę ponad 85,3 mln zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

„Trzynastka” bez dodatkowych wniosków i bez podatku

By otrzymać dodatkowe roczne świadczę pieniężne nie trzeba składać żadnych wniosków. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą.

W tym roku Ministerstwo Finansów zaniechało poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W związku z tym trzynastka netto wyniesie 1217,98 zł.

Zaniechanie poboru podatku jest jednorazowe oraz ostateczne, co oznacza, że podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Komu przysługuje „trzynastka”?

Zgodnie z przepisami, trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty emerytury lub renty, albo innego długoterminowego świadczenia wypłacanego przez ZUS.

– W 2022 r. – po marcowej waloryzacji – emerytury i renty wzrosły o 7 proc. Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, a także renty socjalnej wzrosła do 1338,44 zł, czyli o prawie 90 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrosła do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne to obecnie kwota 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny od marca tego roku wynosi 256,44 zł – wyjaśnia rzeczniczka.

Tekst i fot.: Katarzyna Krupickaregionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego