Turystyka

Można już korzystać z rowerów miejskich

Od piątku (1 kwietnia) w Białymstoku oraz w gminach Juchnowiec i Choroszcz znowu można korzystać z rowerów miejskich. BiKeR – Białostocka Komunikacja Rowerowa – po raz dziewiąty wróciła na ulice naszego miasta. Rowery można będzie wypożyczać do końca listopada.

W dziewiątym sezonie funkcjonowania systemu BiKeR użytkownicy mają do dyspozycji 58 stacji (w tym 54 stacje w Białymstoku i po 2 w Choroszczy i Kleosinie), a także 574 jednoślady standardowe, w tym 50 rowerów wyposażonych w foteliki dla dzieci, oraz 10 rowerów typu tandem i 20 rowerów dziecięcych. Dzięki zastosowaniu rowerów IV generacji, jednoślady można oddawać także poza stacjami rowerowymi. Podobnie jak w poprzednim sezonie, rowery można wypożyczać i zwracać w Choroszczy oraz w Kleosinie (gm. Juchnowiec Kościelny).

– Z każdym kolejnym rokiem funkcjonowania BiKeRa przybywa amatorów miejskiego roweru, co bardzo nas cieszy. To ekologiczny, zdrowy i atrakcyjny sposób na przemieszczanie się po Białymstoku. Od 2014 roku prawie 100 tysięcy osób dokonało ponad 3,6 miliona wypożyczeń. Tylko w ubiegłym sezonie użytkownicy sieci BiKeR wynajmowali jednoślady przez prawie 99,5 tysiąca godzin – to ponad 11 lat ciągłego wynajmu jednego roweru, a do prawie 100-tysięcznej społeczności BiKeRa dołączyło 8 tysięcy nowych użytkowników – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Za zorganizowanie, bieżące zarządzanie i eksploatację sieci BiKeR odpowiada firma Nextbike Polska. Rowery standardowe, tandemy i rowery dla dzieci można wypożyczać i zwracać na wszystkich stacjach BiKeR na terenie funkcjonowania systemu. Lokalizacje rowerów można sprawdzić na stronie systemu oraz w aplikacji mobilnej. Wypożyczenie roweru możliwe jest za pomocą aplikacji mobilnej oraz karty zbliżeniowej (np. miejskiej, bankomatowej).

Limit bezpłatnego czasu korzystania z roweru miejskiego to pierwsze 25 minut wypożyczenia. Za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy złotówkę. Za pełną drugą godzinę zapłacimy 3 złote, za każdą kolejną 5 złotych.

Na stacjach BiKeR nie ma urządzeń dokujących, do których wsuwa się rower. Zamknięcie roweru przy zwrocie następuje przy pomocy „blokady O-lock”, która jest na tylnym kole i w czasie jazdy pozostaje otwarta. Rower zwróci się automatycznie po zamknięciu blokady. Rowery można pozostawiać w dowolnym miejscu strefy, tzn. niekoniecznie na stacji (naliczana jest wtedy dodatkowa opłata w wysokości 10 zł). Ważne, aby pozostawiać rowery w miejscu ogólnodostępnym, i aby zwrócony rower nie zagrażał innym użytkownikom drogi, nie blokował przejścia ani przejazdu. Jeśli wypożyczymy rower pozostawiony poza stacją, a zwrócimy go na stacji, za taką operację Nextbike doładuje nasze konto dodatkowymi 2 zł na przejazdy. Instrukcje dotyczące wypożyczenia i zwrotu można znaleźć na stacji, na każdym rowerze oraz na stronie bikerbialystok.pl.

W związku z rozpoczęciem sezonu rowerowego każdy napotkany dziś przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej rowerzysta otrzymał elementy odblaskowe. Rowerzyści i piesi stanowią najliczniejszą grupę ofiar wypadków w ruchu drogowym. Aby to zmienić, wystarczy zastosować jedną z podstawowych reguł bezpieczeństwa: „widzieć i być widocznym”. Pomogą w tym elementy odblaskowe, które należy umieszczać w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków. Noszenie odblasków to nie tylko obowiązek, ale przede wszystkim nasze bezpieczeństwo!

Eliza Bilewicz-Roszkowska/UM Białystok
fot. Nextbike Polska