ZDROWIE

Kiedy warto wstawić implant zębowy?

Nieskazitelny uśmiech i komfort jedzenia twardych produktów mogą zostać utracone przez braki w uzębieniu. W takim wypadku warto rozważyć wstawienie implantów zębowych. Z ich pomocą można uzupełnić ubytki, zadbać o zdrowie oraz estetykę uzębienia. Zobacz, kiedy warto wstawić implanty, ile to kosztuje i gdzie wykonać zabieg.

Co to są implanty zębowe?

Implanty zębowe bardzo często mylone są ze sztucznymi zębami, które mają zastępować i imitować naturalne. Tymczasem widoczna biała część jest koroną zębową. Takie same zakłada się na naturalne zęby. Sam implant zaś to wszczepiona śruba (najczęściej wykonana z tytanu), na której owa korona będzie się trzymała. Implant zastępuje więc korzeń i środkową część zęba, ale nie jego warstwę wierzchnią. Warto o tym pamiętać, bowiem niektóre gabinety podają osobno cenę wszczepienia implantu i wykonania korony.

Kiedy warto rozważyć wstawienie implantów zębowych?

Implanty zębów stosuje się w przypadku utraty jednego, kilku lub wszystkich zębów. To sposób na uzupełnienie uzębienia, ale też ochronę zdrowych zębów przed odchylaniem się lub obracaniem.

Czasem warto rozważyć wstawienie implantu w miejsce zęba zakwalifikowanego do leczenia, jeśli proces ten miałby być długotrwały lub bardzo kosztowny, a szanse na wyleczenie i zachowanie zęba określane są jako niskie. W tej sytuacji lepiej usunąć ząb i od razu wstawić implant niż ponosić duże wydatki, które poprawią sytuację zaledwie na kilka lat.

Kto może nosić implanty zębów?

Wszczepienie implantów zębowych możliwe jest praktycznie u wszystkich pacjentów. W niektórych jednak przypadkach lekarz musi odmówić wykonania zabiegu.

Przyjmuje się, że implantów nie wszczepia się kobietom w ciąży, a także dzieciom, u których nie zakończyła się faza wzrostu. Za dolną granicę wieku, w którym można wszczepić implant, przyjmuje się 17 lat. Górna granica nie istnieje. Wszczepia się czasem implanty osobom w wieku senioralnym, by umieścić na nich mosty zębowe.

Ponadto implantów nie wszczepia się osobom borykającym się z osteoporozą, nowotworem, padaczką, nieuregulowaną cukrzycą o raz tym, u których zdiagnozowano AIDS, Także problemy z krzepliwością krwi i przyjmowanie niektórych leków wyklucza możliwość wszczepienia implantu.

Jakie są zalety stosowania implantów zębowych?

Wstawienie implantów traktowane jest przede wszystkim jako zabieg estetyczny, co tylko częściowo jest słuszne. Faktycznie uzupełnienie brakujących zębów implantami na pewno wpływa na poprawę wyglądu, a co za tym idzie jakości życia. Wraca uśmiech na twarz i odwaga w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów towarzyskich. Bardzo często osoby mające braki w uzębieniu, szczególnie przednim, unikają ludzi, stają się wycofane, tracą pewność siebie. Implant zmienia więcej, niż można pierwotnie przypuszczać.

Z aspektów praktycznych warto zauważyć, że stosowanie implantów (szczególnie przy braku wielu zębów) umożliwia jedzenie produktów wymagających gryzienia oraz wyraźne mówienie, co także nie jest bez znaczenia w kontaktach towarzyskich.

Stosowanie implantów pozwala tak doskonale ukryć braki w uzębieniu, że nie można odróżnić zębów własnych od sztucznych. Także codzienna higiena nie wymaga niczego więcej niż dokładnego mycia i ewentualnie nitkowania zębów. Inaczej jest w przypadku protez i mostów, które trzeba dodatkowo czyścić.

Ile kosztują implanty zębowe?

Cena implantów zębowych nie jest stała i trudno jednoznacznie ją określić. To wypadkowa wielu zmiennych, począwszy od dodatkowych badań i zabiegów niezbędnych przed wszczepieniem implantu, poprzez metodę wszczepienia do materiału, z którego został wykonany implant. Na cenę wpływa też marka producenta, a także renoma gabinetu i samego lekarza, który dokonuje zabiegu.

Trzeba jednak pogodzić się z tym, że cena nie będzie należała do najniższych. Za pojedynczy implant trzeba zapłacić kilka tysięcy złotych. Warto sprawdzić w internecie różne portale medyczne i porównać cenniki. Jednakże cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru gabinetu i samego implantu. Trzeba bowiem pamiętać, że to zabieg wykonywany jednorazowo na całe życie, dlatego warto wybrać dobry implant i sprawdzonego, doświadczonego lekarza, nawet jeśli cena będzie nieco wyższa.

Gdzie zrobić implanty zębowe?

Na zabieg wstawienia implantów zębowych w Krakowie, Warszawie, Poznaniu czy jakimkolwiek innym mieście najlepiej umówić się do sprawdzonej klinki stomatologicznej, specjalizującej się w takich zabiegach. W grę wchodzą wyłącznie klinki prywatne, ponieważ zabieg nie jest refundowany przez NFZ.

Źródło: implantis.krakow.pl/implanty-zebow
Fot. Shutterstock