WIADOMOŚCI

Kolejne próby naciągania

Policjanci stale przestrzegają przed oszustwami. Ofiarami tych przestępstw stają się najczęściej osoby starsze i samotne. Tylko wczoraj na terenie powiatu białostockiego doszło do 8 usiłowań oszustwa „na wypadek”. Na szczęście żadna z osób, nie dała się nabrać.

Ofiarami oszustów wykorzystujących różne opowieści, by wprowadzić w błąd swoje ofiary, padają głównie seniorzy. Sprawcy wykorzystują ich ufność, żeby wyłudzić pieniądze. Historie, które opowiadają przez telefon mają zawsze podobny schemat. Tak było i tym razem.

Tylko wczoraj oszuści „zaatakowali” osiem razy, dzwoniąc do mieszkańców powiatu białostockiego. Opowiadane przez oszustów historie były bardzo podobne. Na telefon stacjonarny dzwonili rzekomi członkowie rodziny, informując, że spowodowali wypadek. Do załatwienia spraw za każdym razem potrzebne były pieniądze. Na szczęście żadna z osób nie dała się nabrać. Seniorzy rozłączali połączenia i powiadomili policjantów.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów:

  • zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje,
  • nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz,
  • oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych,
  • nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom,
  • Powiadom o całe sytuacji policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, wyczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie na osoby starsze, aby kontaktowały się z Wami i pytały za każdym razem o radę.

KMP Białystok
opr. mm