KULTURA I ROZRYWKA

Premiera farsy „Pomoc domowa”

W piątek, 4 marca, odbędzie się premiera spektaklu „Pomoc domowa” w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Sztuka jest kontynuacją farsy „Boeing, Boeing”.

Najnowsze przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przedstawia perypetie gosposi Nadii, która rozpoczyna pracę w nowym miejscu.

– Okazuje się, że to, co w poprzedniej części wydawało jej się piekłem – okazało się rajem w porównaniu z tym, co widzowie będą mogli zobaczyć – podsumowuje Witold Mazurkiewicz, reżyser.

Witold Mazurkiewicz odpowiada również za kostiumy i opracowanie muzyczne. Tłumaczenia i adaptacji tekstu Marca Camolettiego dokonał Bartosz Wierzbięta. Zaś scenografię zaprojektował Wojciech Stefaniak.

– Mamy do czynienia z bardzo wdzięcznym, aczkolwiek i trudnym gatunkiem – farsą. To jeden z najtrudniejszych gatunków do zagrania i realizacji w teatrze. Oba teksty Marca Camolettiego zostały napisane na przełomie lat 60. i 70. i dzisiaj mogłyby być nieco przestarzałe. Jednak Bartosz Wierzbięta ma niezwykły dar, ponieważ uwspółcześnia te teksty (bez szkody dla pierwowzoru), zachowując ich językowy kunszt – zauważa reżyser.

Próby do spektaklu zaczęły się jeszcze w tamtym roku, ale z powodu pandemii premiera została przesunięta na marzec. Duży wpływ ma również sytuacja, która ma miejsce za naszą wschodnią granicą.

– W związku z wojną w Ukrainie włączyliśmy się w zbiórkę pieniędzy organizowaną przez Fundację „Dialog”. Przed spektaklem, w przerwie oraz po pokazie będziemy zbierać pieniądze na budowę domu pomocy uchodźcom z Ukrainy – dodaje Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

Główną rolę w „Pomocy domowej” zagra Arleta Godziszewska, która skradła serca publiczności, występując w farsie „Boeing, Boeing”:

– Nadia jest ta sama, ale może troszeczkę dojrzała, dorobiła się, ma twardszą skórę, co nie oznacza, że jest gotowa na to, co spotkało ją w nowym domu – mówi Arleta Godziszewska.

Na scenie zobaczymy też: Paulę Gogol, Dawida Malca i Sławomira Popławskiego. Rolę Olgi (żony Norberta – pracodawcy Nadii) kreuje Justyna Godlewska-Kruczkowska:

– Jesteśmy małżeństwem dojrzałym, które bardzo się kocha – wbrew pozorom. Spędzone ze sobą lata i rutyna są źródłem różnych perypetii – wyjaśnia Justyna Godlewska-Kruczkowska.

Premiera spektaklu odbędzie się 4 marca, o godz. 19:00. Przedstawienie będzie można obejrzeć również 5, 6 i 8 marca, o godz. 19:00 oraz 11 marca, o godz. 20:00. Kolejne przedstawienia zostaną zaprezentowane 12, 13 marca o godz. 19:00, a także 8, 9 i 10 kwietnia, o godz. 19:00.

Spektakl będzie można obejrzeć w Auli Wydziału Nauk o Edukacji (Białystok, ul. Świerkowa 20).

Bilety na spektakl w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, 30 zł – studencki dostępne są w Kasie Teatru (ul. Suraska 1, Białystok) oraz w sprzedaży internetowej.

Julita StepaniukTeatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku
fot. Urszula Bondaruk