SPORT

UEFA Women’s Euro 2025 w Białymstoku?

Miasto Białystok i Stadion Miejski przy ulicy Słonecznej są w grze o UEFA Women’s Euro 2025. Wymagane dokumenty zostały złożone w Polskim Związku Piłki Nożnej. Turniej Finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet ma się odbyć w 2025 r.

W piątek (18 lutego) Miasto Białystok złożyło w Polskim Związku Piłki Nożnej wymagane dokumenty w sprawie wspólnej aplikacji do europejskiej federacji piłkarskiej UEFA o możliwość organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Kobiet w 2025 roku.

– Chcemy, aby mecze tego turnieju odbywały się na białostockim Stadionie Miejskim, dzięki czemu Białystok byłby jednym z 8 miast-gospodarzy – powiedział zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – Decyzja Komitetu Wykonawczego UEFA o wyborze Państwa Gospodarza zostanie ogłoszona 7 grudnia 2022 r.

Polska rywalizuje o organizację imprezy z Francją, Szwajcarią, Ukrainą oraz wspólną ofertą krajów skandynawskich (Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja).

Turniej UEFA Women’s Euro 2025 jest najważniejszym wydarzeniem sportowym w ramach rywalizacji kobiecych reprezentacji narodowych w piłce nożnej w Europie. Ranga tych rozgrywek wzrasta z edycji na edycję, zaś sama impreza cieszy się olbrzymią renomą i zainteresowaniem. W turnieju w 2025 roku wezmą udział 24 drużyny.

Wydarzenie o europejskim zasięgu byłoby dla Polski, jak również dla miast–gospodarzy, wielką szansą na promocję naszego potencjału turystycznego i kulturowego na arenie międzynarodowej, a także kolejnym krokiem w rozwoju dyscypliny sportu, jaką jest piłka nożna. Turniej jest także niepowtarzalną szansą na zdobycie cennego doświadczenia w zakresie organizacji wydarzeń na najwyższym światowym poziomie.

Tekst i grafika: UM Białystok