KULTURA I ROZRYWKA

KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW

20 lutego 2022r. Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na film KRAFFTÓWNA W KRAINIE CZARÓW i spotkanie z REMIGIUSZEM GRZELĄ

Portret wybitnej, zmarłej niedawno aktorki teatralnej i filmowej, który wprowadza widza do świata właściwie już nie istniejącego, bo jak mówi sama Barbara Krafftówna w filmie, „Ogromny świat, w którym żyłam jest już po tamtej stronie lustra…”

Barbara Krafftówna staje się w filmie postacią bez wieku, albo niczym mała Alicja z baśni przekracza granicę realizmu. Przez lata było to zresztą kluczem jej aktorstwa. Film zyskał uniwersalny przekaz: „Sky is the limit”. Wyobraźnia zawsze była dla Krafftówny ucieczką z beznadziei, bo jej pełna zawodowych sukcesów biografia prywatnie nie była pozbawiona tragedii.

Jej życie wpisało się w niełatwą polską historię – Wołyń, wojnę, czasy stalinowskie, komunizm, walkę o wolność. Wyobraźnia, jak sama to określiła, była dla niej „ucieczką z próżni”. Główną narracją filmu są monologi wewnętrzne bohaterki, te archiwalne, zbierane przez lata przez narratora i scenarzystę filmu, Remigiusza Grzelę i te nagrane współcześnie. Monologi te nawiązują do najwybitniejszej filmowej roli Krafftówny w filmie Wojciecha Jerzego Hasa, „Jak być kochaną”.


Remigiusz Grzela (ur. 1977) – pisarz, dramaturg, dziennikarz. Autor 20 książek, m.in. zbiorów rozmów „Rozum spokorniał”, „Hotel Europa”, „Wolne”, „Obecność”, wywiadów-rzek „Joanna Penson. Dziewczyna z Ravensbrück, kobieta Solidarności, lekarka Wałęsy” (nominacja do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej), „Marian Kociniak. Spełniony”, „Krafftówna w krainie czarów”, „To, co najważniejsze. Irena Jun i Stanisław Brudny”, a także książek reporterskich „Bagaże Franza K. Podróż, której nigdy nie było”, „Wybór Ireny” (o brawurowej łączniczce ŻOB-u Irenie Gelblum, która stała się włoską poetką Ireną Conti), „Podwójne życie reporterki. Fallaci. Torańska” (tytuł Książki Roku 2017 przyznany przez Magazyn Literacki Książki) i powieści „Bądź moim Bogiem” i „Złodzieje koni”. Wydał też książkę dla dzieci „Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej”. Kilkakrotnie nominowany do nagród dziennikarskich, w tym Grand Press i Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej. Jest współautorem trzyodcinkowego dokumentu TVN „Polska Pawła Jasienicy”.

Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Autor sztuk teatralnych i adaptacji, m.in. „Patty Diphusa” wg Pedra Almodovara (monodram Ewy Kasprzyk, reż. Marta Miłoszewska) , „Uwaga – złe psy!” (monodram Małgorzaty Rożniatowskiej, reż. Michał Siegoczyński), „Błękitny diabeł” (monodram Barbary Krafftówny, reż. Barbara Krafftówna i Józef Opalski), „Oczy Brigitte Bardot” (wykonanie Barbara Krafftówna i Marian Kociniak, reż. Maciej Kowalewski), „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram w wykonaniu i reżyserii Ewy Błaszczyk został również zrealizowany w Teatrze Telewizji. Za ten spektakl wspólnie z Ewą Błaszczyk odebrał Nagrodę Literacką im. Leopolda Staffa.

20 lutego 2022, godz. 15.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 10 zł – w kasie kina Forum i na stronie https://bilety.bok.bialystok.pl/

tekst i fot.: BOK