RODZINA

Walentynka dla konsumenta

Przed nami 14 lutego – święto zakochanych. Wiele osób w tym dniu zdecyduje się wręczyć prezent bliskiej osobie. Europejskie Centrum Konsumenckie, działające przy UOKIK, przygotowało kilka walentynkowych porad dla konsumentów!

Zwracaj uwagę na termin dostarczenia, zapoznaj się z polityką zwrotu!
 • Towar kupiony online powinien zostać dostarczony w terminie wskazanym przez sprzedawcę. Jeżeli sklep nie wskazuje terminu, maksymalny czas na dostarczenie zakupu wynosi 30 dni. „Czas wysyłki 3 dni” – nie oznacza czasu dostarczenia! Sformułowanie jest często wykorzystywane przez pośredników oferujących produkty z Azji.
 • Na odstąpienie od umowy w przypadku zakupów online masz 14 dni. Niektórzy sprzedawcy dobrowolnie wydłużają ten termin. Na odesłanie towaru przysługuje Ci kolejne 14 dni od momentu zgłoszenia chęci odstąpienia od umowy.
 • Kupując w sklepie stacjonarnym, nie masz prawa do odstąpienia od umowy, chyba że sprzedawca dobrowolnie to umożliwia.
 • Dokonuj zwrotów zgodnie z instrukcją sprzedawcy. Pamiętaj! Adres siedziby firmy, nie zawsze jest tożsamy z adresem, na który należy odesłać zwracany produkt. Sprawdź dokładny adres w polityce zwrotu lub zapytaj sprzedawcę.

Dostawa walentynki – zabezpiecz się w dowody!
 • Jeżeli zamawiasz cenny produkt – nagraj np. smartfonem film z rozpakowywania przesyłki lub jeżeli to możliwe otwórz paczkę przy kurierze.

Do ECK wpływały skargi od konsumentów, którzy zamówili biżuterię, jednak po otwarciu, opakowanie było puste. Nagranie może stanowić dowód w procesie ewentualnej reklamacji.

 • W przypadku dostarczenia uszkodzonego produktu – spisz protokół z kurierem. Najlepiej zrobić to od razu przy dostawie. Jeżeli opakowanie nie nosiło śladów wskazujących na to, że przesłany towar mógłby być uszkodzony – na spisanie protokołu masz 7 dni.
 • Jeżeli przedmiot nie pasuje lub nie spodobał się bliskiej osobie, zwracając go nagraj wideo z procesu pakowania.

Do ECK wpływały skargi od konsumentów, którzy po wysłaniu towaru nie dostawali zwrotu, ponieważ przesyłka, która dotarła do sprzedawcy – była pusta.

Walentynki, które trudno zwrócić…

Nie wiesz dokładnie, jaki gust/rozmiar ma osoba, której pragniesz wręczyć prezent? Zrezygnuj z upominków, w przypadku których odstąpienie od umowy jest trudne
– nawet jeżeli kupisz je online!

 • Produkt ze spersonalizowanym grawerem/nadrukiem – np. biżuteria z grawerem, koszulka/poduszka ze zdjęciem.
 • Bielizna – może nie podlegać zwrotowi ze względów higienicznych.
 • Perfumy – po zerwaniu folii i sprawdzeniu zapachu nie można ich zwrócić.
 • Gra – zapieczętowane nagrania audiowizualne po otwarciu nie podlegają zwrotowi
 • Rezerwacja w hotelu/SPA – plany na romantyczny weekend, łatwo mogą zostać pokrzyżowane z powodu pandemii Covid-19. Warto rozważyć rezerwację z możliwością anulowania wyjazdu. Opcja ta jest zazwyczaj droższa – niemniej jednak w przypadku choroby bądź zmiany restrykcji może zabezpieczyć Cię przed utratą pieniędzy.
 • Bilet – niezależnie, czy kupujesz bilet na koncert, do kina, na pociąg czy samolot – tego typu usługi nie podlegają zwrotowi. Z części z nich możesz zrezygnować w oparciu o regulamin – nie zawsze będziesz mógł liczyć na zwrot kosztów. Szczególnie w zakresie usług transportowych warto rozważyć zakup biletu w taryfie umożliwiającej bezpłatną zmianę biletu/rezygnację lub zakupić ubezpieczenie na wypadek rezygnacji. Uwaga! Kupując ubezpieczenie, zapoznaj się dokładnie z jego warunkami.
Pomoc i porady

Jeżeli coś pójdzie nie tak, po poradę możesz się zwrócić do Europejskiego Centrum Konsumenckiego, które działa przy UOKiK.

ECK zajmuje się pomocą konsumentom w sporach z przedsiębiorcami z innego kraju UE, Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii. Więcej: https://konsument.gov.pl/skarga-do-eck/

Joanna Izdebska – Europejskie Centrum Konsumenckie